Égi jelenségek 2025. május második felében

Számos együttállásra és látványos szépségű holdsarlókra pillanthatunk rá az egyre rövidülő éjszakákon, a Tejút pedig egyre szebben figyelhető meg.

Rövidülnek az éjjeleink
A hónap közepén még 4 óra és 12 perc a csillagászati sötétség időtartama, május utolsó éjszakáján már csupán 2 óra és 58 perc. Ez két dolgot jelent: a hosszúra nyúló szürkületi időszakban több idejük van a szúnyogoknak a vérszívásra, és a rövid éjszakán kevés idejük van a csillagok szerelmeseinek arra, hogy hódoljanak szenvedélyüknek. Ilyenkor érdemes előre megtervezni, hogy mit szeretnénk megfigyelni, alkalmazkodva persze a holdfényes időszakhoz is.
Amíg nem áll be a csillagászati sötétség, addig nem lesz igazán látványos se a Tejút szalagja, se pedig azok az objektumok, amelyeket távcsövekkel láthat csak az érdeklődő. Ha szép Tejútra vágyunk, azt 20-át követően nézhetjük meg, ekkor már hajnal felé kel csak fel a Hold, így a szinte teljes sötétség időszakát kihasználhatjuk.
A rövid éjszaka sajnos azzal is jár, hogy a sok ezer műhold, amely kering felettünk, nyáron nemcsak az alkonyi és hajnali időszakban látszik, hanem gyakorlatilag egész éjszaka. Ilyenkor a Nap alig 20 fokkal van a horizont alatt, ami azt jelenti, hogy azt a magasságot, ahol e műholdak zöme kering, egész éjszaka éri még a fénye. Ha fotózunk, ez akár a nagy látószögű felvételeken, de akár még a távcsöves fotókon is sok-sok csíkot hagyva zavarja a látványt.
Laza Hold-Szaturnusz-Vénusz együttállás 23-án hajnalban
A 22 százalékos megvilágítású fogyó Hold ezen a hajnalon a Szaturnusztól balra, nem egészen 6 fokra kel majd fel, hajnali 3 körüli percekben. Ennyire korán azonban nem érdemes még kimenni, a Vénusz még vagy fél órával később bukkan csak fel, a Holdtól balra, 10,5 fokra. Ez a laza együttállás azt jelenti, hogy ilyenkor szépen lehet a fotóba tájképi elemet, akár épületet, akár egy szép fát komponálni, bőven van hely számára.
Hold és Vénusz 24-én hajnalban
A Hold már csak 13 százalékos megvilágításban látszik e hajnalon, a Vénusz bal oldalán, kissé feljebb nála, 3,5 fok távolságban. A Hold fog korábban kelni, 3 után kicsivel, a Vénusz majd 10 perccel később követi. Május második felében ekkor már eléggé világos az ég alja, így az igazán szép sarló látványáért érdemes korán kimenni a megfigyelőhelyünkre.
A holdkelte ideje a keleti határainknál 02:53, Budapesten 03:04, nyugaton pedig 03:14 lesz. Ez a csillagászati szürkület közepére esik, ami azt jelenti, hogy tiszta levegő esetén akár még a nyári Tejútra is vethetünk egy pillantást.
Vékony hajnali holdsarló 25-én és 26-án
Égi kísérőnk kétségkívül akkor a legszebb, amikor egészen vékonyra fogy, és a fénye se zavarja az éjszakai csillaglesést (vagy az alvást, kinek mi jut éppen). A hónap utolsó hetében gyakorlatilag az egyre rövidülő éjszaka sötét óráit végig holdmentesen élvezhetjük, hogy aztán hajnalban a sarlót is megcsodálhassuk.
25-én még 6 százalékos sarló kel fel a már pirosló északkeleti horizonton. A holdkelte ideje keleten 03:14, Budapesten 03:25, nyugaton 03:35. 26-án mindezen időpontokhoz fél órát adjunk még hozzá. Ezen a hajnalon már csak 1,6 százalékos, cérnavékony sarlót pillanthat meg, aki nem tud aludni. Mindkét alkalommal látványos lesz a sarló mellett a földfény derengése, emiatt is érdemes megcsodálni ilyenkor a Holdat.
Leheletvékony holdsarló az alkonyi égen 27-én
A megfigyeléshez ne felejtsük otthon a binokulárt, ez esetben ugyanis szükség lesz rá. További nélkülözhetetlen hozzávalónk a teljes rálátás az északnyugati látóhatárra. A sarló mindössze 0,7 százalékos megvilágítású lesz, így a szabadszemes megpillantására vajmi kevés esélyünk van, persze, ha a binokulárral megtaláltuk, utána nem teljesen esélytelen. Az ekkora sarlót azonban a legkönnyebben fotón tudjuk előcsalogatni az alkonypírból.
A szerencsés égi geometriának köszönhetően mintegy fél órával napnyugta után már kereshetjük a sarlót az északnyugati égen, kb. 5 fokos magasságban. Ezt követően még jó fél órán át élvezhetjük a látványát. A sarlóhoz ideális időpont keleten 20:48, Budapesten 20:59, nyugaton 21:08 lesz.
Vékony holdsarló 28-án alkonyatkor, a Jupiter felett
A Jupiter nemsokára eltűnik esti egünkről, ezekben a napokban viszont még megfigyelhetjük, amint lenyugszik az alkonypírban. A holdsarló ezen az alkonyon már 4,1 százalékos megvilágítású lesz, ezt könnyen észre lehet venni szabad szemmel is, és ha megvan, alatta 5 fokkal a Jupiter ragyogó fénypontját is megpillanthatjuk.
A sarló 10 fokos magasságban jár még az optimális időpontban, vagyis ekkor a Jupiter is még 5 fokkal a horizont felett látszik. Az időpont keleten 21:21, Budapesten 21:31, nyugaton 21:41 lesz. Természetesen, ahogy minden hasonló alkalommal, most is nagyban segíti a sikerünket, ha tiszta az északnyugati horizont, és teljes rálátásunk is van. A holdsarlóhoz azonban ez utóbbira nincs feltétlenül szükség.