Gyönyörű örvénysorokat fotóztak a Kuril-szigeteknél

A Kármán-féle örvényeket az alacsonyszintű rétegfelhőzet teszi láthatóvá.

Az Earth Observatory mutatta be azt a felvételt, amelyen a Japán és Kamcsatka közti Kuril-szigetek mellett kialakult Kármán-féle örvénysorokat láthatjuk. Az egyes szigetek mellett eltérő méretű örvényekből állnak ezek az örvénysorok, amelyeket az Aqua műhold fényképezett le, 2025. április 14-én.
A különös örvénysorok akkor alakulnak ki, ha egy áramló közeg útjába akadály kerül, láthatunk ilyeneket akár a folyókon átívelő hidak pilléreinek folyásirányba eső oldalán, vagy patakok medrében álló kövek mellett is. A légkörünk is folyadékként viselkedik, és ennek köszönhetően a levegő áramlása hasonló örvényléssel jár. Ez persze akkor is kialakul, ha épp nincsenek felhők, amelyek láthatóvá tennék.
Az örvénysorokat az aerodinamikát kutató Kármán Tódor vizsgálta, és ő írta le azokat a fizikai és matematikai törvényszerűségeket, amelyek e különleges áramlási mintázatot jellemzik. Neki köszönhetően tudjuk, hogy a létrejöttükben szerepet játszik az akadály mérete, és az, hogy mennyire sűrű folyadék, milyen sebességgel áramlik ekörül.
Ha túl erős a szél, akkor simán megkerüli csak az akadályt, ha túl gyenge, akkor pedig kaotikus turbulenciák jönnek létre a szabályos örvénysor helyett.
Az óránkénti 18 és 54 kilométeres közti szélsebesség képes e mintázatot létrehozni.
Az örvénysorok akkor maradhatnak fenn, ha e meghatározott körülmények fennállnak, például túl lassú vagy túl gyors áramlás nem tudja őket kialakítani. Ennek ellenére sem ritkák, így időről időre a műholdfelvételeken is megjelenik.

A tengerek felett (különösen a hideg áramlatok környezetében) egy speciális rétegfelhőzet jön létre, ez alacsony szinten 100-1500 méter) alakul ki, amelyből az egyes szigetek, különösen a magasba nyúló vulkáni szigetek kilógnak. Emiatt képezhetnek akadályt a légáramlatban és hozhatja létre az áramlás a felhőzeten a látványos örvényeket. Rendszeresen láthatunk az időjárási műholdképeken hasonlót például a Kanári-szigetek mellett vagy a Kalifornia közeli szigeteknél vagy az antarktiszi vizeken, a Déli-Sandwich-szigetek mellett.
A most közzétett felvétel érdekessége, hogy szigetcsoport területén eltérő méretű örvényekből épül fel a mintázat az egyes szigeteknél. Minél nagyobb egy-egy sziget, vagyis az akadály, annál nagyobbak az örvények is. Ezen felül eltér a légáramlás iránya is, így az örvénysorok is kissé eltérő irányt vesznek fel. A kerekded szigetek szabályosabb örvénysorokat, míg a hosszúkás szigetek szabálytalanabbakat hoznak létre.