Végveszélyben a parajdi sóbánya

A Korond-patak vize továbbra is ömlik a székelyföldi nevezetességbe.

Továbbra is ömlik a megduzzadt Korond-patak vize a parajdi sóbányába – számol be az MTI. A Hargita megyei önkormányzat válságstábot hozott létre.
A térségben az elmúlt napok esőzései miatt alakult ki áradás. Nyágrus László parajdi polgármester szerint a jelenleg a bánya egyik legújabb részét, a Telegdy-szárnyat próbálják megmenteni két szigetelőgát kialakításával.
Május 29-re a víz már a látogatói, illetve kezelői szintet is elöntötte.
A sóbánya feletti területet az ingataggá vált talaj miatt lezárták, az illetékesek attól tartanak, hogy újabb helyeken szakad be a patakmeder. A környéken jelenleg több víznyelőn keresztül zúdul be a víz a bányába, miközben az esős idő kitart.
Parajd és a régió számára a sóbánya kiemelt turisztikai jelentőséggel bír, bezárása súlyos következményekkel járna. Parajd lakosainak 80 százaléka a turizmusból él.
A helyszín Székelyföld egyik leglátogatottabb látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel. A felszín alatt 120 méterre található csarnokokban játszóterek, foglalkoztató és kikapcsolódási terek, ökumenikus kápolna és moziterem várja a vendégeket. Jótékony mikroklímája miatt egészségeseknek és betegeknek is ajánlott időt tölteni a tárnákban, ami segíti a relaxációt, a szervezet regenerálódását, és számos egészségi panaszra is javallott.
Petres Sándor Hargita megyei prefektus szerint a szakemberek arról biztosították, hogy rövid- és középtávon nem áll fenn a bánya beomlásának veszélye, ahogy az a közösségi médiában terjed. „Valóban, ha teljesen megtelne vízzel a bánya és évekig állna benne, akkor létezne ez az elméleti veszély” – nyilatkozta a sajtónak. Mint hozzátette: a vízszint nem éri el a megszokott szintet, nem lehet beavatkozni anélkül, hogy veszélyeztetnék az emberek életét és a munkagépeket.
Irina Muller, a Salrom termelési igazgatója szerint egyelőre csak a föld alatt dolgoznak a két szigetelőgát építésén, amely a Telegdy-bányát és a szabadidős részleget védi, kültéren túl veszélyes a munka. Bíró Barna-Botond, Hargita megye önkormányzatának elnöke válságkezelő csoportot hívott össze.
Parajdon május 8-án helyi szintű veszélyhelyzetet hirdettek, melyet pénteken június 6-áig meghosszabbítottak a bányába betörő víz miatt. A Hargita megyei önkormányzat 400 ezer lejes (32 millió forint) gyorssegélyt szavazott meg a község számára a sóbányát veszélyeztető vízbetörés megfékezésére.