Amerika atomreaktort építene a Holdon

A korábbi tervet a NASA új, megbízott igazgatója is támogatja, a kis áramtermelő reaktort 2030-ra szeretnék megépíteni.

Sean Duffy, az USA közlekedési minisztere, aki júliustól a NASA megbízott igazgatói tisztjét is betölti, újonnan kiadott direktívával igyekszik felgyorsítani a Holdra tervezett atomerőmű megépítését, számolt be a Scientific American. A terv nem új, a NASA hosszú ideje szeretne olyan atomreaktort építeni, amelyet a világűrben is lehet használni, nemcsak űrhajó meghajtására hanem más égitesteken energia kinyerésére is. Legutóbb egy 2022-es, 5 millió dollár értékű fejlesztési szerződéssel igyekezett az űrhivatal – az Energiaügyi Minisztériummal karöltve – lgyorsítani a tervezést.
A kis méretű nukleáris reaktor nemcsak energiával látná el a holdfelszínen dolgozó űrhajósokat és eszközeiket a kéthetes holdi éjszaka során, hanem afféle mezsgyehatárt is jelentene. A jelenleg érvényes nemzetközi egyezmények (ENSZ Űrjogi Egyezmény) alapján sem a Holdon, sem más Földön kívüli égitesten nem birtokolhat területet egyetlen ország sem, ám az egyezményben az is szerepel, hogy a másik felek által épített érzékeny berendezéseket, infrastruktúrát is tilos zavarni.
Az atomerőművek körül ezen felül még észszerű egy biztonsági zónát is létrehozni.
Ha tehát valaki néhány jól elhelyezett kis reaktorral rendelkezik, azzal úgy válhat egy, például nyersanyagokban gazdag terület kizárólagos használójává, hogy papíron nem sérti meg az egyezményt.
Az atomreaktorokkal olyan területeket is elláthatnának árammal, ahova a Nap sose süt be, márpedig a valódi kincset érő holdi vízkészletek efféle kráterekben vannak. A holdi víz legnagyobb szerepe abban rejlene, hogy belőle előállíthatnának olyan üzemanyagot, amely a Marshoz vetető úton kiszolgálná az űrhajókat.
Mivel a földi gravitációból igen költséges minden gramm kiszállítása, a holdi gravitáció viszont csak hatoda a földinek, így az üzemanyag költsége is sokkal kisebb volna. Emiatt lenne fontos ugródeszka a Hold a Naprendszer további égitestjeinek felkereséséhez.

Az is kérdéses persze, hogy mit is akar majd atomenergiával ellátni a NASA a Holdon. Nagyon nem úgy haladnak a dolgok az Artemis küldetésekkel sem, ahogy azt szeretnék, és egyáltalában nem biztos, hogy a 2027-re tervezett leszállás valóban ekkor fog megtörténni. A projekt számos része késésben van, így például a SpaceX készülő Starshipjén alapuló holdi leszállóegység is.
A 2022-es atomerőmű-tervekre vonatkozóan NASA kikötései közt szerepel, hogy az eszköznek 6 tonnába bele kell férnie, és 40 kW energiát kell termelnie (ez 33 átlagos amerikai háztartás energiaigényének felel meg). Az új direktívában már legalább 100 kW szerepel, és ennek az erőműnek 2029-re felbocsátásra kész állapotban kell lennie. A NASA 30 napon belül ki kell nevezzen egy személyt, aki ezt a feladatot koordinálja, majd 60 napon belül közzé kell tennie magát a felhívást is a kis atomerőmű megépítésére.







































































































































































































