Kitörő vulkán fölött száguldott el egy meteor

Látványos felvétel készült a Fülöp-szigeteki Mayon vulkánnál.

Látványos égi jelenséget rögzítettek a Fülöp-szigeteken: egy fényesen izzó, zöldes tűzgömb húzott el a kitörő vulkán fölött – számol be a Live Science. A meteor még a légkörben megsemmisült.
A jelenséget a Mayon nevű tűzhányó fölött figyelték meg helyi idő szerint május 25-én este. A több mint 2400 méter magas vulkán január óta különösen aktív, a felvételeken a meteor mellett így a tűzhányó izzása is látható.
Az eseményt két élő kamera is rögzítette. A fekete-fehér felvételeken egy rövid, rendkívül erős villanás látszik a vulkán csúcsa közelében, míg a színes videón jól kivehető a meteor smaragdzöld fénye is.
Nem érte el a felszínt a meteor
A Fülöp-szigeteki Vulkanológiai és Szeizmológiai Intézet munkatársai először úgy vélték, hogy a meteor a vulkán északi lejtőjének csapódott. A feltételezés gyorsan elterjedt a közösségi oldalakon, később azonban a szeizmikus és az infrahangos adatok, valamint további kamerafelvételek alapján pontosították az állítást.
A szakértők szerint az objektum a légkörben megsemmisült, darabjai nem érték el a felszínt. Egy esetleges becsapódás akár komolyabb lokális pusztítással is járhatott volna.
Az objektum egy úgynevezett tűzgömb volt, az ilyen típusú meteorok különösen fényesek. A jelenség rendszerint 60–100 kilométeres magasságban alakul ki, a törmelékek pedig esetenként a felszínt is elérhetik.
A megfigyelés a megsemmisült objektum összetételéről is árulkodik, a zöld színért valószínűleg a magas nikkeltartalom volt felelős.







































































































































































































