Köd alá zárt fények
Salgótarjánt és a közelében lévő Somoskőújfalut vékony rétegben lepte a köd 2012. december 18-án, a kora esti órákban. Komka Péter fotográfus a ködből kiemelkedő Salgó várából készített fotókat a természeti jelenségről.
A talajszinthez közeli, vékony rétegben elhelyezkedő köd és az alatta lévő fények sejtelmesen burkolták be a falut.
Simon André meteorológus tájékoztatása szerint, köd leggyakrabban akkor keletkezik, ha magas a relativ nedvességtartalom. Az éjjeli kisugarzás hatására a levegő a talaj közelében lehűl, és hőmérséklete eléri a harmatpont hőmérsékletet (a vízgőz kondenzál, tehát a relatív nedvesseg: 100%). Fontos még továbbá, hogy a légkörben legyenek apró részecskék (kondenzációs magok). A köd keletkezését az is elősegitheti ha van gyenge légmozgás. Előfordulhat, hogy száz százalék nedvességnél sem jön létre köd.
A szakember szerint a köd kialakulásához közrejátszhatott az előző napokban lehullott, nagy mennyiségű csapadék, ami benedvesitette a talajt. Meteorológiai szempontból ez gyakori jelenség, főleg az őszi és téli hónapokban. A hőmérsékleti inverzió és a stabil légkör miatt a nedvesség az alsó légköri rétegekben gyűlik össze, és ez okozta a fennséges látványt.
Forrás: ng.24.hu
Fotó: Komka Péter/MTI