Észak Amerika köd (NGC 7000)


Ez a köd onnan kapta a nevét, hogy a teljes köd alakja nagyon hasonlít az észak-amerikai földrészre. Ez egy emissziós köd, ami egy olyan különböző ionizált gázokból álló objektum, aminek saját fénye van. A színeit az ionizáció mértéke és a benne megtalálható elemek határozzák meg.
Az emissziós ködökben általában a hidrogén a domináns elem. A vörös fény is a hidrogénnek köszönhető: ezekben a ködökben csillagkeletkezés zajlik, és a fiatal csillagok nagy mértékben sugároznak ultraibolya hullámhosszban, ez a gázokban lévő hidrogént ionizálja – annak elektronjait gerjeszti -, így jön létre a fénylés.
Az észak-amerika köd tehát egy HII (hidrogén 2) régió. Ezekben az évmilliók alatt több ezer csillag születik meg, majd szupernóva robbanások és a fiatal csillagokból áradó napszél eloszlatják a ködöt, gyakorlatilag megszüntetve azt.
Az én fotómon csak egy részlete látható a ködnek, az ún. „Hattyú fal” (Cygnus wall) és környéke, aminek az oka az, hogy ennyi fér bele a távcsövem látómezejébe.
A távolsága rejtély: kb. 1800 fényévre becsülik, a mérete pedig akár 100 fényév átmérőjű is lehet. Az égbolton 4 teliholdnyi területet foglal, a tejút részeként fényes foltnak látszik.
Felszerelés:
– SkyWatcher 200/1000 távcső
– SkyWatcher NEQ-5 Pro mechanika
– Canon EOS 6D
Expó adatok:
31×5 perc, ISO800