Pillantás a Szív-köd közepébe


Az IC 1805, jellegzetes alakja miatt Szív-köd néven ismert. Kettős buborék, amely szívre vagy pillangóra hasonlít, Földünktől 7500 fényévre, a Perseus-karban található, valós kiterjedése közel 250 fényév.
Csillagkeletkezési terület, egy hatalmas ionizált por- és gázfelhő, amelynek a szívében egy hatalmas, fényes és fiatal néhány millió éves nyílthalmaz, a Melotte 15 található. A halmaz néhány, 50 naptömegnél is nagyobb tömegű, forró, kék színű csillagának ultraibolya sugárzása ionizálja a köd gázanyagát, amely így fényt bocsát ki. A Melotte 15-ben található csillagok viszonylag fiatalok, életkoruk néhány millió év. Ez azt jelenti, hogy a halmazban még mindig aktív a csillagképződés folyamata.
Ezek a nagy energiájú csillagszelek képesek szétfújni a köd anyagát, miközben lenyűgöző alakzatokat és üregeket hoznak létre a csillagködben.
A halmazban többféle típusú csillag található, a legforróbb, fiatal csillagoktól kezdve a kisebb, kevésbé energikus csillagokig. Ez a változatosság hozzájárul a halmaz különleges megjelenéséhez és az IC 1805 gazdag fénykibocsátásához.
Látványos struktúrák, sötét poroszlopok, görbült gázsávok, és intenzíven ragyogó csillaghalmazok láthatóak. Ezek a struktúrák az erős csillagszelek és sugárzási nyomás hatására formálódnak, aminek köszönhetően a Melotte 15 gyakran az asztrofotósok kedvenc célpontja. A Melotte 15 nemcsak látványos célpont, hanem fontos kutatási terület is az asztrofizikusok számára. Tanulmányozásával jobban megérthetjük a csillagképződés folyamatát, a csillagszelek hatását a csillagközi anyagra, valamint a csillagok fejlődését egy nyílthalmazon belül.
A képet 2024 október 7-én 8-án és 9-én készítettem a domaszéki kertünkből. A képet 12 óra és 9 percnyi nyersanyagomból állítottam össze. A nyers képek H-alfa, O-III és S-II szűrőkkel készültek egy 250 mm átmérőjű fotó Newton távcsővel és monokróm kamerával készültek.