A modern budapesti úrinő

A múlt század fordulójának női sorsait idéző, A budapesti úrinő magánélete című, kiadvány 2015-ben jelent meg és most itt a folytatás.

Fotó: Fortepan
A történet Szécsi Noémi blogjával, a Halcsontos fűzővel kezdődött, majd könyvvé nőtte ki magát a szerzőtárs Géra Eleonóra történész közreműködésével.
Fotó: Fortepan
A 2017 novemberében megjelent, A modern budapesti úrinő című kötet a fővárosi nők életmódját mutatja be 1914 és 1939 között. A két szerző arra vállalkozott, hogy korabeli naplók, memoárok és levelezések, egykorú újságcikkek és irodalmi művek segítségével, statisztikákra és tudományos feldolgozásokra támaszkodva felvázolja a két háború közötti időszak azon történéseit, amelyek a legnagyobb hatást gyakorolták az adott korszakban a fővárosban élő középosztálybeli nők hétköznapjaira.
Fotó: Fortepan
„Az 1930-as évtizedre nagyot változott a világ a lányok taníttatása már nem divathóbort, hanem szükségszerűség, hogy legyen a kezükben egy szakma, ha egyedül maradnak, a nő második keresőként kiegészítheti a családfő jövedelmét, de akár tartósan is a család eltartójává válhat.”
A könyvből kiderül, milyen volt a korszak feleségideálja, megtudjuk, milyen nehézségei voltak egy házasságnak. Izgalmas, hogy már akkor is fölmerült: Otthon szülés vagy intézményi ellátás? Milyen szépészeti beavatkozásokat használtak a hölgyek, hogyan szervezték meg háztartásuk vezetését? Előkerül a nők választójogának kérdése is, egyre több nő jelent meg a politikában, no és a felsőoktatás rendszerében. A történeteket olvasva talán sokunkban felidéződnek nagyszüleink esetleg dédanyáink hajdani elbeszélései.
A modern budapesti úrinő című könyv az Európa Kiadó gondozásában jelent meg.