„Értelmező szótár” filmkészítőknek és filmkedvelőknek
Ez a könyv elsősorban a történetmesélő filmekkel foglalkozik, arra keresi a választ, hogyan kommunikál a film, melyek a filmes hatásmechanizmusok, elemei és hogyan működnek.
A most felnőtté váló generáció már az okostelefonok korában éli mindennapjait. A világgal való megismerkedés összekötődött a fényképezőgép és videokamera használatával, az információkat szinte az anyanyelvvel párhuzamosan sajátítják el.
Ez a könyv arra vállalkozik, hogy egy európai filmművész és operatőr-tanár több évtizedes személyes tapasztalata alapján „értelmező szótárt” adjon filmkészítők és filmkedvelők számára annak érdekében, hogy közös nyelvet beszéljenek.
Szabó Gábor: Filmeskönyv című műve bemutatja, hogyan működik a film hatásmechanizmusa, a filmnyelv szerkezetének elemei, és az, hogy napjainkban milyen irányokba fejlődik tovább a klasszikus filmnyelv. Nem kész recepteket ajánl a szerző, hanem inkább abban segít, hogy ki-ki elkészíthesse saját receptjeit.
„Egy történet megjeleníthető könyv alakban, készíthető belőle hangjáték, színházi adaptáció, vagy éppen elmesélhető egy asztaltársaságban. De ha úgy döntünk, hogy filmet készítünk belőle, azt gondolom, tegyük úgy – a film legsajátosabb eszközeinek segítségével –, hogy a legfilmebbül meséljük el a történetet” – írja a szerző a könyv bevezetőjében.