Egy fotóalbum a tiszai vadvilágról
Tíz éves kitartó munka eredményeként, 2020 májusában, Molnár Péter kezébe vehette azt a fotóalbumot, amelyet már pár éve tervezgetett.
És, hogy miért is ekkora élmény a nyomdaillatú könyv kézhezvétele? Erről a könyv fotográfus szerzője mesél: „Minden természetfotós álma, hogy egyszer nyomtatásban jelenjenek meg a képei, és eljussanak a nagyközönséghez. Nekem ez az álmom valóra vált. Óriási boldogság ez, hisz rengeteg hajnali kelés, hosszú órákon tartó lesben álló várakozás előzte ezt meg. Ezeket a szavakat nem panaszkodásként mondom, hisz minden percét élveztem, ami remélem átjön a képeken keresztül. Nincs is nagyszerűbb érzés, mint átélni a hajnal születését, újra és újra, ahogy a sötétség után lassan felderül a fény, a tájat hajnali pára üli meg, és ahogy az első madarak az objektívem előtt landolnak, óriási izgalom tölt el, vajon közelebb jönnek-e, az a faj jelenik-e meg, amit már régen szeretnék lefényképezni, vagy hogy történik-e valami érdekes akció. Rengeteg szép emléket idéznek ezek a képek, s remélem sikerül itt hagynom egy szép kor lenyomatát a jövő nemzedékének.”
Az album a Tiszáról, és a folyót körülvevő természetről szól Tiszaalpár környékén. Tematikusan szemlélteti az ártéri erdők, holtágak, időszakos vízállások, száraz gyepek és a Csongrád-bokrosi sós tavak élővilágát. A kötet 224 oldalán, több mint 70 madárfaj jelenik meg, mindemellett számos növény- és más állat is megtalálható. A fejezetek felvezető szövegét Bártol István természetvédelmi őr írta, aki sok segítséget nyújtott a fotózásban.
Miért éppen Tiszaalpár? – merülhet föl a kérdés. „Már nyolc éve a vetőmagszakmában dolgoztam, és be kell vallanom, elég sokszor megfordultam Tiszaalpáron a munkám miatt. Egyik alkalommal egy kertészkollégám felhívta a figyelmem az Alpáron található Várdombra, és az alatta elterülő mocsárra. A beszélgetésünk után azon nyomban felsiettem az említett dombra és leesett az állam az elém terülő csodálatos látványtól. Na, itt szerettem én bele Tiszaalpárba! Sok helyen megfordultam már a világban, rengeteg szép helyet láttam, de szerintem a Tiszaalpár körüli vidék vetekszik a legszebb tájakkal – adja meg a választ Molnár Péter.
A természetfotós azonban a tájak megörökítése mellett egyre több virágot, állatot, főleg madarakat fényképezett. A táj szépségéről így vall a természetfotós: „Van itt vizes és pusztai élőhely, vannak ragadozó madarak, énekesek és igazán ritka fajok is. Olyan természetes környezetben tudom megörökíteni ezeket az állatokat, amely folyamatosan változik, és folyamatosan kihívások elé állít. Ezer arca van ennek a tájnak! Ez ihlette a könyv címét is, hisz annyi változáson ment át ez a vidék, miközben mindvégig megőrizte ősi természetességét, szépségét. Bízom abban, hogy sokáig sikerül megőrizni a Tiszaalpár körüli csodás természeti környezetet az itt élő embereknek.”
Bővebb információt a könyvről ITT található.