Távoli népekről, legendákról, szokásokról
November végén jelent meg Harmincz Rita: Keleti Mesék című könyve, ami egy 43 különálló történetből álló felnőtteknek szóló utazós novelláskötet.
Ritáról már írtunk korábban a National Geographic Traveler különszámában Indonézia kapcsán, ez volt az az ország, ahol a legtöbb idejét töltötte az elmúlt nyolc évben.
A Keleti Mesék nem pusztán egy újabb utazós könyv. A történetek időrendben követik egymást, egy éveken át tartó utazást kísérhetünk végig, belső monológokkal tarkítva, szemléltetve a tanulságokat, érzéseket.
Személyes szállal indul a könyv, Rita nagypapája iránt érzett szeretete, gyerekkora elevenedik meg. Az első hosszabb történet Srí Lankára kalauzol bennünket, ahol Buddha nyomába eredhetünk, ezután Nepál következik, ahol a Himalájában kirándulunk 9 napon át. Ahogy haladunk tovább, ismereteket szerezhetünk a Kínában élő yao törzs asszonyairól, akik életükben egyszer vágják le a hajukat és különleges ápolásuknak köszönhetően nem őszülnek.
Vietnám északi régiójában a hmong törzs mindennapjait kísérhetjük figyelemmel, de közelebbről megismerhetjük a komodói varánuszokat Indonéziában, vagy megtudhatjuk kiből lehet törzsfőnök Flores szigetén.
Rita bemutatja egy bennszülött törzs életét, szokásait, fény derül arra mi egy közismert üdítőital összetevője, megtudjuk mit lehet kiolvasni egy csirke szívéből Timor szigetén, de arról is olvashatunk hogy milyen az a világon egyedülálló kénbánya, ahol a mai napig kétkezi munkával bányásszák a ként.
Rita nem szépíti meg a valóságot, nyíltan elmeséli amikor kirabolták, megtámadták, vagy balesetet szenvedett. Az utazás során ért veszteségekről is beszámol, de vidámabb témák is terítékre kerülnek, például az ahogyan nyelveket tanulhat valaki.