Együnk jókat, okosan!
Az idő fáradhatatlan, egyre diktálja az ütemet. Legtöbbünk életét a munkában és azon túl is naptár, határidőnapló, ütemterv és órarend irányítja, ritmusát a percek, órák és napok özöne adja. Meglepő módon testünk, szervezetünk is ugyanígy, ritmusok és ciklusok szerint működik, folyvást azon igyekezve, hogy idomuljon, összhangot tartson életünk ténykedéseinek ritmusával. Csak éppen testünk optimális működését egyfajta belső időmérő, beépített biológiai óra vezérli folyamatosan.
A táplálkozástudomány, akárcsak az élelmiszeripar, rengeteget foglalkozik a kérdéssel, hogy mit együnk, és mit ne. Tudjuk, hogy a gyümölcs jobb a sült krumplinál, az olajos magvak jobbak a csipsznél, a lazac húsa meg egyenesen eszményi finomság. Ugyanakkor kevés figyelmet szentelünk az időzítésnek – vagyis annak a kérdésnek, hogy mikor együnk, és mikor ne.
A legújabb kutatások azt mutatják, hogy táplálkozásunkban mindennél fontosabb a megfelelő időzítés. Az elhízás és egy sereg betegség megelőzésében, egyáltalán abban, hogy esélyünk legyen a hosszú, boldog és tevékeny életre, ugyanolyan lényeges, hogy mikor ülünk asztalhoz és mit eszünk.
A következőkben ezt a kérdést, a „mit” és a „mikor” összefüggését, közös halmazát vizsgáljuk meg. A legfrissebb kutatási eredményekből fogjuk kihüvelyezni, mikor tanácsos asztalhoz ülni és enni, milyen étkezési rend révén óvhatjuk leginkább az egészségünket, csökkenthetjük a stresszt, és kezelhetünk jószerével mindenféle élethelyzetet, amelybe belecsöppenünk…
A National Geographic különszáma kapható az újságárusoknál.