Hiánypótló könyv jelent meg hazánk épületlakó pókjairól
Nincs olyan lakás, ahol ne lennének pók lakótársaink, csak a legtöbbjüket sosem vesszük észre.
Kétféle ember létezik, aki ki nem állhatja a pókokat, és aki rajong értük, ez a könyv mindkét csoport számára alapmű. A Savaria University Press kiadványaként a Szombathelyi Arachnológiai Műhely sok évtizedes munkája áll a könyv hátterében. Dr. Szinetár Csaba és Kovács Gábor szakértő szerzőknek köszönhetően ismerkedhetünk meg lakótársainkkal azon a különleges expedíción, amelyet felhívásukra a saját lakásainkban tehetünk.
Könyvünk elkészítésének személyes motivációi között is kiemelt helyen szerepelt a pókiszonyban érintetteknek való segítségnyújtás.
Nincs olyan lakás vagy ház, ahol ne élne pók valami zugban, bármennyiszer is takarítunk. A pókfóbiások számára ez rémisztő lehet, azonban pont emiatt érdemes elolvasniuk e könyvet. Őket talán sikerül megnyugtatni a tényekkel: hazánkban nincsenek veszélyes pókok, még a lakásainkban sem.
A Magyarország épületlakó pókjai gyönyörű kivitelű, kemény táblás, nagy méretű könyv, amelyben 184 oldalon kapunk információkat a társbérlőinkről, rengeteg kiváló fotón ismerkedhetünk meg velük. Megtudhatjuk, hogy vannak olyan cuki nevű pókok is, mint a kisasszony mézpók, a tarka apró-borzpók, a pamatoslábú derespók vagy épp a lila törp-pók.
No de egyáltalán miért kerülnek a lakásba a pókok? Mit keresnek ott, és meddig maradnak? Mit esznek, hol alszanak, miként vadásznak, hogyan van esélyünk találkozni velük? (Pókfóbiásoknak: szerencsére a legtöbbet még alapos keresgéléssel sem lehet megtalálni. Pókrajongóknak: sajnos a legtöbbet keresve-kutatva se találjuk meg.) A válaszokat mind megtaláljuk a kötetben.
A könyv csoportokra bontva mutatja be az épületekben felbukkanó pókokat aszerint, hogy állandóan az építményeinkben élnek, néha beköltöznek, vagy csak véletlenül betévedt látogatók; hazai őslakosok, vagy bevándorlók. Minden bemutatott fajról részletes információkat kapunk: külleme, életmódja, földrajzi elterjedése, szaporodása kapcsán.
Talán sokak számára a legfontosabb kérdés, hogy milyen viszonyban van az emberrel, illetve a házainkban lakó többi élőlénnyel (pókfóbiásoknak: számos pók más pókokat eszik), természetesen erre is részletes választ kapunk.
Az egyes fajokat bemutató fotók mellett egy fontos ábra is található, amely a pók valódi méretét, életnagyságát mutatja be sziluettként. Vannak meglepően nagy méretűek, amelyek olyan rejtett zugok lakói, hogy valószínűleg sose találkozunk velük, és vannak olyan aprócskák, amelyekhez nagyítót kell elővenni még a legjobb szeműeknek is. Tanácsokat kapunk arról is, hogy mely pókokat érdemes kitelepíteni a lakásunkból, vagy épp melyik az, amelyiket kis terráriumba helyezve alaposabban is megfigyelhetünk.
A könyv nem áll meg a jelenben, hanem azokat a pókokat is bemutatja röviden, amelyek valószínűleg megjelennek a közeljövőben, melyek juthatnak be időnként külföldi nyaralással vagy valamilyen árucikkel.
A kiválóan felépített, igen átgondolt stratégia mentén megírt és igazi ismeretterjesztő műhöz méltó minőségű könyvnek helye van a pókrajongók polcán, és a szerzők szándéka szerint azokén is, akik tartanak a nyolclábúaktól.