Középkori falképekre bukkantak a lónyai és a márokpapi református templomban
Különösen értékes középkori falképek kerültek elő a lónyai református templom felújítását megelőző feltárás során, illetve ugyancsak ritka falfestményeket találtak a márokpapi imaházban is.
„A lónyai művészi falképek feltehetően a középkor négy periódusához kötődnek és a templom teljes belső terét borítják” – tájékoztatta az MTI-t Szatmári István, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal debreceni regionális irodájának vezetője . A faliképek feltárása még tart, ennek befejezése után eredeti helyreállításukat tervezi az örökségvédelmi szervezet.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település műemlék templomának felújítása a 2001. március 6-ai tiszai árvíz után állami finanszírozással kezdődött meg. Központi támogatásból megerősítették az épület szerkezetét, új tetőt építettek és megtörtént az utólagos falszigetelés is. „A feltárt faliképek restaurálásához további 50 millió forintra lenne szükség. Ezt az összeget mindenképpen szeretnénk előteremteni, hogy teljes lehessen a lónyai templom helyreállítása” – mondta el a regionális iroda vezetője.
A márokpapi, ugyancsak református templomban talált festmények egy részét is a középkorban, illetve többségüket a XVII. században készítették. A homlokzati falképek restaurálása már befejeződött, viszont a belső térben feltártaké még várat magára.