Száz éve született Louis Leakey
1903. augusztus 7-én, száz évvel ezelőtt született Louis Leakey, a brit-kenyai régész-antropológus, akinek munkássága alapvetően átalakította tudásunkat az emberiség múltjáról, származásáról.
Louis Leakey és felesége Mary, valamint második fiuk, Richard kulcsfontosságú felfedezéseket tettek az első ember kialakulásával kapcsolatban. Louis és Mary örökségét Richard és az ő felesége, Maeve ápolta, folytatta tovább. A család harmadik generációjának egyik tagja is kutatóként tevékenykedik: Richard lánya, Louise szintén hasonló területen dolgozik.
Louis Leakey Kabetében, Brit Kelet-Afrikában született egy misszionárius családjában. Ezt a volt brit gyarmatot ma Kenyának hívják. Louis Leakey 12 éves korában találta az első fosszíliákat, és ekkor határozta el, hogy régész akar lenni.
Diplomáját Cambridge-ben szerezte meg, és ezután annak a darwini tézisnek az igazolására szentelte életét, miszerint az emberiség bölcsője Afrikában ringott, vagyis innen származik a homo sapiens. Akkoriban ugyanis még az volt a közhiedelem, hogy az ember valahonnan Ázsiából ered.
Leakey 1926 és 1935 között számos ásatást végzett Kelet-Afrikában, ahol az ember őseinek maradványait szerette volna feltárni. Elsősorban az Olduvai-szurdok vidékét kutatta, amely mintegy száz méter mély, harminc kilométer hosszú katlan, nem messze a Ngorongoro krátertől. A hely már korábban is ismert volt, hiszen a német tudós Wilhelm Kattwinkel fedezte fel azt 1911-ben.
Leakey két évtizeden át hiába ásatott Olduvai környékén, semmilyen nagyobb jelentőségű fosszíliára nem bukkant rá. Első feleségétől Friedától 1933-ban elvált. Második házasságát 1936-ban kötötte meg Mary-vel. Együtt gyűjtötték a korai ember-, illetve emberelőd-alkotta tárgyakat, eszközöket, amelyek bazaltból és kvarcitból készültek.
Fosszilis, megkövesedett csontokat is találtak, amelyek kihalt emlősöktől származtak. Első nagyobb felfedezésük egy pre-humán állkapocs volt, amelyet Proconsulnak neveztek el. 1945-ben Leakey lett a nairobi Coryndon Memorial Museum kurátora.
A negyvenes évek végén és az ötvenes évek elején a brit kormány szolgálatában állt, mint kém, később pedig bírósági tolmácsként működött közre Jomo Kenyatta perében, 1952-53 körül, amikor a függetlenségi párt vezetőjének ügyét tárgyalták.
Az ötvenes évektől kezdve Leakey-ék expedíciói számos fontos felfedezéssel jártak Olduvai környékén. Az emberszabásúak fosszíliái közül számosat hoztak napvilágra, egyikőjüket például Zinjanthropus-nak nevezték el. Ezt az emberelődöt ma Australopithecus boisei néven emlegetik a tudósok. A Zinjanthropust egyébként Mary Leakey találta 1959-ben, a legmélyebb és legrégebbi feltárási területen. Mindez híressé tette Leakey-éket: Louis cikket írt a National Geographic magazinnak. Ebben megbecsülte a Zinjanthropus korát, amely szerinte mintegy 600 ezer évre volt tehető. Ebben ugyan tévedett, de a felfedezés jelentősége ezáltal sem csökkent. A University of California at Berkeley geofizikusai azóta 1, 75 millió évben állapították meg a „Zinj” korát.
Az ásatások nagyon gazdag fosszilis állatvilágra is utaltak. Leakey segítői, pártfogoltjai között volt Dian Fossey, aki a hegyi gorillákat tanulmányozta, és Jane Goodall, aki világszerte ismertté vált a csimpánzok életmódjáról folytatott kutatásaival. Goodall egyébként szintén a National Geographicban számolt be kutatásairól.
Louis Leakey 1972. október 3-án hunyt el Londonban.