Az ember és a fejtetű 70 ezer éves „barátsága”
Ádám és Éva már az Éden kertben fügefalevelet illesztettek maguk elé, az emberiség azonban 70 ezer éve kezdett ruházkodni – állítják a tetvek genetikai fejlődését kutató német tudósok a Current Biology hetilap legfrissebb számában.
A lipcsei Max Planck Intézet evolúciós antropológiával foglalkozó kutatói szerint a Homo Sapiens röviddel azután kezdett el ruházkodni, miután Afrikából a hüvősebb Európa felé vette útjait.
A történészeket régóta foglalkoztatja a kérdés, hogy mióta öltözködik az emberiség, ám míg a pattintott kövek, szakócák illetve használati tárgyak többezer év távlatában is fennmaradnak, a ruhák nem. A feltételezések szerint azonban erős a korreláció a ruházkodás kezdete és a fejtetű kialakulása között.
Mivel a fejtetvek az emberi testen kívül 24 óránál hosszabb ideig nem életképesek, ezért a lipcsei tudósok szerint a tetű és az emberi bolygónkon való terjeszkedése között szoros korreláció van. Az ember egyébként fejtetvet nem kaphat csimpáztól, kutyától, macskától illetve más háziállattól. Az ősi tetvek DNS-ét vizsgálva a mutációk számából visszakövetkeztetve a tudósok úgy vélik, hogy az első tetvek körülbelül 70 ezer évvel ezelőtt lepték el az ősember hajzatát.