Néhol életveszélyes a Mátyás-templom, sürgős beavatkozást igényel!
Az állami költségvetés hosszú távon, több éven keresztül támogatást nyújtana a budavári Mátyás-templom felújításához – jelentette be Gulyás Kálmán, a Miniszterelnöki Hivatal egyházi kapcsolatokért felelős címzetes államtitkára.
A templom első lépésként akkora összeghez jutna, amely fedezné a tervezés költségeit, s ezzel jövőre megindulhatna a rekonstrukció előkészítésének folyamata. A felújításhoz összességében több milliárd forintra lenne szükség. Első „körben” a kormányzathoz 700 millió forint anyagi segítségre érkezett igény. Gulyás Kálmán úgy véli, hogy megfelelő költségvetési feltételek mellett 5-6 év alatt valósulhatna meg a több mint 750 éve emelt Mátyás-templom felújítása.
Látványos az állagromlás, néhol életveszélyes a templom
A több helyen veszélyessé vált, s emiatt kerítéssel körülvett épületet illetően a múlt hónapban újabb kőszobrász-restaurátori állagvizsgálatot végeztek, amely szerint a harangtornyot már látványos állagromlás fenyegeti – olvasható a plébánia honlapján.
Részletek Osgyányi Vilmos kőrestaurátor szakértő jelentéséből:
„… Közelebbi szemrevételezéssel számtalan komoly, az épület állagát veszélyeztető hibát figyelhetünk meg. Ilyen például a puha mészkövek állapota a torony és a lépcsőtorony találkozásánál a nyugati oldalon, ami jól jellemzi szinte az egész torony problematikáját. Ez az intenzív puhamészkő lepusztulás körben a tornyon észlelhető. (…)
Az észak-nyugati puhamészkő felületeken jelenleg körülbelül 85-90%-os felületvesztés állapítható meg! Ami az eredeti faragvány felületéhez képest átlagban 1 cm mélységű lepusztulást jelent. Ennél mélyebben, további átlagos egy centiméteres mélységig számítható a kőanyag kötőanyagának a drasztikus csökkenése, vagyis a kőszerkezet jelentős része erős legyengülést mutat!
A puhamészkő felületek nagymértékű lepusztulása sajnos a jelenlegi, minden védelmet nélkülöző körülmények között természetes és további pusztulásuk a hatványozódás törvényszerűségei szerint várható. Amennyiben nem történik sürgősen intézkedés és beavatkozás a torony védelmének megteremtése érdekében, a felületi lepusztulás olyan mértéket érhet el rövid pár év alatt, hogy egy látványos statikai állagromlás is bekövetkezhet. (…)
A keménymészkő elemek fugái sérültek, repedezettek, hiányoznak, ezért a kőszerkezetbe jelentős mennyiségű víz tud bejutni. A víz eltávozása viszont korántsem olyan egyszerű, mert a falmagok részben puha mészkőnek számító porózus kőanyagból készültek. Ott viszont, ahol csak keménymészkő szerkezet található, gyakori a rögzítő belső vasalások alkalmazása. A fugákon való párolgás sokkal lassúbb, mint a csapadékvíz bejutása, így a porozitás nélküli keménymészkövek mögött számtalan helyen jelentős vízakkumuláció jön létre a puha mészkövekben.
A vasak korroziós térfogatnövekedése a köveket elrepeszti, ezért kijelenthető, hogy minden vassal rögzített kőelem tartása napjainkra labilissá vált. A kőszerkezetben jelenlévő vasak úgy működnek, mint egy-egy kis időzített bomba. Működésük ideje sajnos napjainkra, illetve a következő időszakra várható! (…)
Az oromzat jobb oldalának közepén található ablak középosztóját a rögzíteni hivatott vaspánt feszítette szét és ezzel mára életveszélyessé tette a középosztó felső részét. Itt a felfekvési felület a negyedére csökkent, mert az első oldal leválása mellett a belső oldal fele is levált. A közel kettőszáz kilós keresztosztó elem most mintegy 15 négyzetcentiméter felületen fekszik fel és a vaslamellán áll! Sürgős rögzítést igényel! Életveszélyt jelent a nyugati kapu fölött!
A jobb oldali kisebb mérműves ablak középosztójának felfekvési síkjából is az elülső oldal hiányzik, szintén a rögzítő vaslamella korróziója miatt. A felső középosztó rész az alsó elem belső oldalán még elegyensúlyoz, de helyzetét sürgősen rögzíteni kell. Állapota életveszélyes! (…)
Összegezve megállapítható, hogy sürgős, életveszély-elhárító munkára két ponton van szükség: az egyik a nyugati oromzat áttört, úgynevezett függönyfalában lévő két mérműves nyílás függőleges osztó elemének a rögzítése, a másik a torony délnyugati sarkán a felső mérműves ablak középosztójának a stabilizálása.
A templom kerítéssel való körülzárását továbbra is indokoltnak tartom, mert a templom erősen tagolt külső homlokzatain a sok belső vas csapolástól, kapcsozástól, vonóvasaktól keletkező, eddig fel nem ismert repedések bármikor aktivizálódhatnak a nyitott fugákon rendszeresen bejutó csapadéktól. ”