A Nagy Német Derelye Vita
Ha a németeken múlik, hamarosan a hússal töltött derelye is fölkerül az Európai Unió védett ételkülönlegességek jegyzékére. Brüsszel minden bizonnyal kész megtenni e jogi lépést, ám meglehet, hogy a derelye védettségét két német tartomány viszálya fogja meghiúsítani.
A „sváb derelye” (schwabische Maultasche) levédésének ötlete a stuttgarti tartományi kormány körében merült föl elsőként. Baden-Württemberg, amelynek lakói badeniekből és svábokból állnak, azt az álláspontot vallja, hogy a svábok által, Württemberg földjén készített derelye az igazi. Ezért azt szeretnék, ha a jövőben csak az ott főzött sváb specialitás illetné meg a „Schwabische Maultasche” megjelölés.
A stuttgarti kezdeményezés híre hamarosan eljutott a közeli Bajorországba is, széles körű felháborodást és tiltakozást váltva ki. München legott riadóztatta Brüsszelben lévő megbízottját, Markus Ferber (CSU) európai parlamenti képviselőt, aki sajtóközleményben rontott neki a württembergi tervnek.
„Minden gyermek tudja, hogy Svábföld (Schwaben) Bajorországban fekszik, miként az is köztudott, hogy a legízletesebb derelyét minálunk főzik. Ez ugyanúgy a mi specialitásunk, mint a sváb sajtostészta” – tudatta a címzettekkel Ferber.
A CSU-képviselő az ügyben Heinz Fischlerhez, az Európai Unió mezőgazdasági biztosához fordult, kifogást emelve a stuttgarti terv ellen. Mint egy ulmi és egy augsburgi újságnak elmondta, bajor szempontból „még semmi sincs veszve”, ugyanis az engedélyezési eljárás során meg kell hallgatni a szóbanforgó specialitás által érintett összes térséget. „Bajorország vehemens ellenállást fog tanúsítani, amennyiben Baden-Württemberg kizárólagos igényt formál a sváb derelye megnevezésre” – fenyegetőzött a bajor politikus.
Frank Thiedig, a baden-württembergi marketing társaság ügyvezetője igyekezett csillapítani a kedélyeket. Mint mondta, a témáról még májusban tartott első megbeszélésre meghívták Stuttgartba a bajor hentes- és húsfeldolgozó szakma képviselőit is. – „Az ugyan tény és való, hogy a húsosderelye védetté nyilvánításának a gondolata Baden-Württembergben fogant meg, ám szó sincs arról, hogy ki akarnánk rekeszteni a bajorországi svábokat; ez egyszerűen marhaság” – szögezte le Thiedig. – „Számunkra a svábok lakta régió keleti határa nem a Duna, hanem a Lech folyó.”
Svábföld egyébként a napóleoni háborúk során szakadt ketté: nyugati része a württembergi királysághoz került, míg a keleti felét – Schwaben néven – a bajor királyság csatolta magához. A helyi lakosokat mindkét vidéken sváboknak hívják.