Folytatódik a székesfehérvári Bory-vár restaurálása
Újabb részleteket restauráltak, újítottak fel a székesfehérvári Bory-várban - tájékoztatta az MTI-t a várépítő Bory Jenő (1879-1959) leszármazottja.
A hagyatékot gondozó és a tornyos, árkádos, kupolás, különleges építmény helyreállítási munkálatait szervező és koordináló Ágoston Béla elmondta: az idén a százoszlopos udvar két, kettős kupolájának egyikét állították helyre, s restaurálták az udvar két oldalán a mellvédet díszítő szoborcsoport felét.
A magyar történelem legnagyobb vezéralakjait ábrázoló, életnagyságú húsz szoborból az idén – a terület önkormányzati képviselőjének támogatásával – tízet restauráltak. „Jövőre a másik tíz kerül sorra, amennyiben sikerül a felújításukhoz szükséges összeget előteremteni” – mondta Ágoston Béla.
Bory Jenő unokája hozzáfűzte: a vár helyreállítására néhány éve létrehozott Bory-vár Alapítvány forrásainak felhasználásával a székesfehérvári önkormányzat, valamint számos cég és magánszemély támogatásával eddig sikerült a vár kétharmadán elvégezni a külső helyreállítási munkálatokat. A következő években befejezik a vár külső tatarozását, s megkezdik a belső termek, szobák felújítását.
A Bory-vár magánmúzeumként működik, s az ország minden részéből vonzza a látogatókat. Udvarán nyaranta táncbemutatókat, különféle programokat rendeznek, belső termeiben pedig a szobrász-művésztanár gazdag képzőművészeti gyűjteménye, illetve munkái láthatók.
A várat a hitvesi szerelem emlékművének is nevezik, mivel Bory Jenő, felesége iránti szerelem jelképeként, 1912- től haláláig építette, bővítette a várat. Az épületegyüttes helyreállítását megkönnyíti, hogy a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Kht. pályázati támogatásával a székesfehérvári Várfal Építész Iroda Kft. tavaly elkészítette a vár műemléki igényességű, részletes felmérési tervdokumentációját, amely a további munkálatok alapjául szolgál.