Hamis fáraószobor – átejtették a Christie’s aukciósház tulajdonosát
Egy hamis fáraószobor, és ami mögötte van: a világ egyik legnagyobb műkereskedelmi cégének tulajdonosát is át lehet ejteni – a kapzsiság örök, a tanulságok pedig figyelemreméltóak...
Furcsa esetről számol be a Népszabadság: a világ egyik legtekintélyesebb aukciósházának tulajdonosa, Francois Pinault igencsak pórul járt hazájában: a Bretagne-ból származó vállalkozó hiába irányítja ugyanis a Christie’st, az egyik legpatinásabb brit árverezőházat, Franciaországban mégis átejtették őt. A Drouot árverezőcég egyik rendezvényén ugyanis Pinault megvásárolt egy állítólag III. Szeszósztrisz fáraót ábrázoló szobrot. (A Drouot az egyik leghíresebb párizsi aukciósház, de nagyságrendileg meg sem közelíti a Sotheby’s vagy a Christie’s méreteit.)
Pinault ki is fizetett a szobrocskáért ötmillió frankot, de előbb kiderült, hogy a műtárgy valószínűleg fiatalabb, mint ahogyan azt hitték, aztán az is, hogy esetleg mégsem Szeszósztriszt ábrázolja az alkotás. A multimilliárdos francia valószínűleg akkor kapott azonban a szívéhez, amikor az első hírek érkeztek arról, hogy a szobor hamisítvány. Addigra ugyanis már több pert vesztett a Drouot-val szemben, pénzéből pedig semmit sem kapott vissza. Végül kiderült, hogy a szobrot valószínűleg krómacél eszközökkel munkálták meg, ami végképp bizonyította, hogy a XX. század előtt aligha készülhetett a fáraószobor.
Újabb pereskedés elébe néz tehát Pinault, akinek pedig hírek szerint igen nagy szüksége lenne a szobrocskából be-, illetve „visszafolyó” pénzre. A breton vagyonát korábban 7, 8 milliárd dollárra taksálták, és ezzel a tíz leggazdagabb francia közé küzdötte be magát, az áttételesen a Gucci divatcéget is ellenőrzése alatt tartó mágnás. Mostanában azonban rosszul mennek a dolgai: vagyona valószínűleg ötmilliárd dollár alá csökkent, és a Time magazin arról számolt be, hogy óriási mennyiségű készpénzre van szüksége a vállalkozónak.
Pinault saját cégénél, a Christie’snél ugyanis néhány hónapja három értékes műtárgy is magas áron kelt el: egy Mark Rothko-falfestmény 16, 4 millió dollárért talált gazdára, Yves Klein egyik munkája 5, 3 millióért jutott új tulajdonoshoz, egy Degas-szobor pedig 10, 3 milliót kóstált. A dolog érdekessége, hogy az árverésre a saját gyűjteményéből adta be a tárgyakat Pinault. Sokak szerint a vállalkozó igencsak szorult helyzetben van, ugyanis a francia adóhatóság és egy kaliforniai bíróság is vizsgálatot folytat egy titokzatos biztosítócsőd ügyében, amelyet sokan Pinault-val hoznak összefüggésbe. Pinault hevesen cáfolja vádakat, de sokak szerint éppen azért van szüksége a készpénzre, hogy rendezze adósságait, illetve hivatalos ügyeit.