Irány a Néprajzi Múzeum! – kiállítások 2004-ben

Színes néprajzi fotók a címe a Néprajzi Múzeum jövő évi első kiállításának, a tárlat január 6-tól látogatható - ismertette Fejős Zoltán főigazgató, miután elkészült az intézmény 2004. évi kiállítási programja.
A kiállításon úgynevezett autochrom felvételeket tárnak a közönség elé. Az 1920-as években készült munkákat Gönyey Sándor készítette az akkor még viszonylag kevéssé ismert eljárással. A felvételek hosszú expoziciós idővel készültek, s emiatt fennállt a bemozdulás veszélye.
Aki dudás akar lenni…
Az intézmény “fő attrakciójának” szánt kiállítása az Aki dudás akar lenni… címet kapta. A 2004 május végétől 2005 február végéig látogatható bemutató főszereplője a duda. Az a hangszer, amelynek egyszerű vagy bonyolult típusát használták, illetve napjainkban újra felfedezik Eurázsiában és a Földközi-tenger-medencéjében is.
A hangszerek és az instrumentumokon játszható muzsika szinte minden európai nép zenetörténetében jelentős. A skótoknál, íreknél és bolgároknál nemzeti szimbólummá is vált a duda.
Grenoble és Terézváros párhuzamban
A Városképek című kiállítást 2004 novemberétől láthatja a közönség a múzeumban. A francia Grenoble város Berriat negyede, valamint Budapest Terézvárosa közötti párhuzamok érzékeltetésének szándékával készülő fényképészeti bemutatót először Grenoble-ban állítják ki.
A rendezők a két városi kerületet a véletlenszerű és a történelmi kölcsönhatások mindig alakulóban lévő tükrében bemutatva tulajdonképpen arra keresik a választ, miben is áll egy település, egy városnegyed és lakóinak kapcsolata.
A hagyományok szerint az intézmény ad otthont jövő év tavaszán a magyar sajtófotó kiállításnak, ősszel a World Press bemutatónak – tette hozzá.
Jövő májustól ingyenes lesz az állandó kiállítás
Fejős Zoltán főigazgató a tájékoztatón szólt arról is, hogy az intézmény többek között a technikai vívmányok sorával szeretne hozzájárulni a jövő májustól ingyenesen látogatható állandó kiállítás alaposabb megismeréséhez.
Ennek szándékával például számítógépes “tanulmányi állomásokat” telepítenek A magyar nép hagyományos kultúrája című bemutatóra. A számítógépek segítségével az érdeklődők az adott terem tematikájához kapcsolódó további szöveges és képi anyagokat tanulmányozhatnak.
A gyerekek számára adják közre a kiállítást témánként feldolgozó – összefűzhető – mappák füzérét. A sorozat első darabja a Beszédes népviseletek címet kapta.