A munkanapok érezhetően befolyásolják az időjárást
Az ötnapos munkahét sok településen befolyásolja a lokális klímát – állítja két klímakutató az eheti Proccedings of the National Academy of Sciences amerikai online tudományos újságban.
A kutatók mérései szerint a napi legmagasabb és legalacsonyabb hőmérséklet sok településen heti fluktuációt mutat, amely minden valószínűség szerint összefüggésben áll az emberi tevékenységgel.
Susan Solomon és Piers Forster tízezer felszíni hőmérsékletmérő állomásról gyűjtött be adatokat az elmúlt 40 évre visszamenőleg. Az adatokból meghatározták az adott napi legmagasabb és legalacsonyabb mérést, és ezt a sávot használták további vizsgálódásuk alapjaként.
Eltér a hétvégi és a hétközbeni csúcsérték
Azt találták, hogy a mérési helyszínek 35 százalékánál a hétvégi és hétközbeni hőmérsékleti sáv jelentősen eltér. Tengerparti helyeken a sáv hétvégén kisebb volt, az USA középnyugati területein viszont nagyobb.
A kutatók megvizsgálták az adatsort abból a szempontból is, hogy nem 28 napos szezonalitás található-e benne, vagyis hogy nem-e a Hold hatása érződik a hőmérsékletváltozásban – ám az eredmény negatív volt. Ugyancsak nem találtak összefüggést más hosszúságú szezonalitási vizsgálatoknál sem.
A természetben heti szeonalitás nem igazán fordul elő, ezért a hőmérséklet változás magyarázata valószínűleg az emberi tevekénységgel áll összefüggésben. Az adatok azt támasztják alá, hogy a hétköznapokon a légkörbe kibocsátott szennyező anyagok erőteljesen befolyásolják a klímváltozást – hangsúlyozzák a kutatók.