Már Deák Ferenc is kísérletezett egy Rubik-kocka szerű bűvös idom megalkotásával
Deák Ferenc személyéhez, korához kötődő relikviákból az eddigi legteljesebb kiállítás nyílik pénteken Zalaegerszegen, a Göcseji Múzeumban.
Zömmel helyi közgyűjteményekben, illetve budapesti és vidéki múzeumokban őrzött hagyatékból áll a „haza bölcse” születésének közelgő 200. évfordulója tiszteletére rendezett, november 16-ig látható zalaegerszegi emlékkiállítás – mondta el az MTI-nek Béres Katalin, történész-múzeológus.
„A személyéhez, a korhoz és jeles kortársaihoz kötődő – köztük Zalában soha nem látott – tárgyakat, dokumentumokat mutatunk be és íróasztala kivételével csaknem minden fontos relikviája együtt lesz” – fogalmazott a történész-múzeológus.
Látható Deák felöltője, bőr karosszéke, és a Batthyány Lajostól kapott arany óra lánca
A gazdag anyag összeállítója többek között az egyik első Deák-ábrázolást – egy elefántcsontra festett miniatűrt -, a zalai személyiségek feleségei által kihímzett és mindenhová magával vitt bőr karosszéket és a barátjától, Batthyány Lajos miniszterelnöktől kapott óra aranyláncát nevezte különösen nagybecsűnek.( Az órát az 1930-as években ellopták a Parlament múzeumából).
A ritkaságok sorában szerepel Deák felöltője, a Rubik-kockához hasonlatos, maga készítette bűvös idom, az általa Kisfaludy Sándor számára faragott míves bot és a Deák halálakor tisztelői által ezüstből készíttetett, nevekkel ellátott nagy babérkoszorú is.
Különlegessége az emlékkiállításnak az a litográfia-sorozat, amely a kehidai kúrián, a pesti „Angol Királynő”-ben és a kiegyezést előkészítő pusztaszentlászlói tárgyalásokon őt felkeresők portréit ábrázolja. Többek között olyan nagyságokat láthatunk, mint Kossuth, Wesselényi, Vörösmarty és a későbbi két miniszterelnök, Andrássy Gyula és Lónyai Kálmán. A zalaegerszegi Göcseji Múzeum Deák-emlékkiállítását a tervezettek szerint Hiller István kultuszminiszter nyitja meg pénteken.