Ciolkovszkij, a rakétatechnika úttörője
1857. szeptember 17-én született és 1935. szeptember 19-én halt meg Konsztantyin Ciolkovszkij orosz tudós, a rakétatechnika atyja (szeptemberben tehát két nevezetes dátumról is megemlékezhetnek az űrkutatás hívei).
Ciolkovszkij kora ifjúkorától szenvedélye volt a természettudomány és a technika – írja a vor.ru internetes oldal. Tanári oklevelet szerezve, évek hosszú során oktatott fizikát és matematikát gimnáziumban. Kaluga kis vidéki városban lakott Moszkva közelében. Tanári fizetéséből szerény körülmények közt élt, de még ezt a jövedelmet is meg kellett osztania családja és a tudomány közt.
A cári Oroszországban Ciolkovszkij merész eszméi nem találtak megértésre, és persze anyagi támogatásra sem. Nagyon szerény juttatásban csak 1917 után, a cári rendszer megbuktatása után részesült. Ciolkovszkij azon kiváló elmék közé tartozott, akiknek gondolatai fellebbentik a jövő fátylát – írja róla a Voice of Russia.
Ciolkovszkij bebizonyította, hogy csak rakéták segítségével lehet leküzdeni a Föld vonzerejét és lehet meghódítani a kozmikus térséget, tudományosan megalapozta és kiszámította a rakéták mozgását. Kidolgozta az űrhajók és az orbitális állomások megtervezésének konkrét elveit. Ő terjesztette elő elsőként a soklépcsős rakéták elvét, amely nélkül lehetetlen lenne a mai korszerű, sok tonna súlyú rendszerek világűrbe indítása.
Ciolkovszkij, saját korát megelőzve bepillantott az űrhajózás távoli jövőjébe is, amikor szerinte a bolygóköziből csillagközi űrrepüléssé fejlődik. Az orosz tudós az ilyen leendő űrrepülések olyan konkrét eszközeit is felvázolta, mint például atom- és elektromágneses, foton-hajtóműves űrhajók.