A nők jogainak erősödésével a népességfogyás is megállítható?
A társadalmi és szakértői vita ösztönzésére rendezi csütörtöktől kétnapos nemzetközi tanácskozását a népesedési kormánybizottság és a Magyar Tudományos Akadémia.
A kedvező demográfiai változások elérésében meghatározó szerepe van annak, miként alakul a nők élethelyzete. Azokban az országokban, ahol magas a női foglalkoztatás, erősek a nők jogai, és az állam határozottan támogatja a családokat, kedvezőbbek a demográfiai változások – mondta el Szekeres Imre a népesedési kormánybizottság titkára a konferenciáról tájékoztató sajtóbeszélgetésen.
Magyarországon – Európa többi országához hasonlóan – évtizedek óta tart a népességfogyás és az átlagéletkor növekedésének kedvezőtlen folyamata. A népesedési kormányprogram célja, hogy minél több gyermek megszülessen azok közül, akiket tényleg szeretnének a családok – mutatott rá Katona Tamás demográfus, a MeH helyettes államtitkára. Azt ugyanis nem lehet elérni, hogy több gyermek szülessen, mint ahányat szeretnének – fűzte hozzá.
„A skandináv országokban magasabb a termékenység, mert ott komolyan vették a nők jogait” – hangsúlyozta Józan Péter demográfus. A szakember ugyanakkor pozitív példaként említette az elsőként Magyarországon bevezetett gyermekgondozási segélyt (gyes) és gyermekgondozási díjat (gyed), melynek következtében az adott időszakban nőtt a születések száma. Józan Péter követendő példaként említette Franciaországot, ahol kormányzati ciklusokon átívelő népesedéspolitikát dolgoztak ki. „Üdvözlendő volna, ha Magyarországon is eljutnánk ehhez a megközelítéshez”, hiszen a népesedéspolitikában csak hosszú távon lehet eredményt elérni – tette hozzá a demográfus.