Sítalppal és jégvitorlával a Jeges tengeren
2001 februárjában két tanárból lett sarkkutató, a Minnesota állambeli Scandiában élő, 48 éves Ann Bancroft és az 50 éves oslói Liv Arnesen emberek millióinak csodálatát váltották ki, amikor gyermekkori álmukat megvalósítva - a világon első nőkként - sítalpon keltek át az Antarktiszon. A két bátor felfedező most bejelentette, hogy újabb lélegzetelállító bravúrra készül: mintegy 2000 kilométert megtéve sítalpon és sívitorlázva akarja átszelni a többnyire befagyott Jeges-tengert.
A felfedezők legújabb tervükről akkor számoltak be, amikor elindultak tíz egyesült államokbeli nagyvárost érintő körútjukra. Útjuk célja az, hogy bemutassák a nagyközönségnek az antarktiszi expedíciójukról írott könyvüket, amelyet a Da Capo Press Kiadó „No Horizon Is So Far” (A legtávolabbi láthatár) címmel jelentetett meg.
Bancroft és Arnesen azt tervezi, hogy a sarkvidéki „tavasz” időszakában szeli át a Jeges-tengert. 2005 februárjának végén az oroszországi Arktyicseszkij-szigetről indulnak útnak, érintik az Északi-sarkot, majd 2005 júniusának elején elérik utazásuk végcélját, a kanadai Ward Hunt-szigetet.
Amikor a felfedezők megkezdik mintegy 100 napra tervezett utazásukat, az Északi-sarkkörön túl még egész nap hajnali félhomály uralkodik. Meg kell küzdeniük a csontig hatoló hideggel (akár mínusz 45 fokra is süllyedhet a hőmérséklet) és a jegesmedvék esetleges támadásaival. A jégtáblák mozgása is lassíthatja előrehaladásukat, megnehezítve a tervezett napi táv teljesítését. A sodródó jégből torlaszok is keletkezhetnek, amelyek szintén nehézséget okozhatnak.
Az antarktiszi expedícióhoz hasonlóan a nagyrészt befagyott Jeges-tengert is sítalpon, illetve időnként sívitorlázva szelik át. A jég mozgása nyomán ugyanakkor hasadékok is keletkezhetnek. Ezeken Bancroft és Arnesen csak a fagyos, rendszerint mínusz 1, 7 fokos vízben úszva, a 113 kilogrammos szánt maguk után vonszolva juthat át.