Páratlanul gazdag honfoglaláskori sírok
"Ezüstbe öltözött lányok - Honfoglaláskori sírok Harta határában" címmel időszaki kiállítás nyílt szerdán Kalocsán, a Viski Károly Múzeumban.
A tárlaton a Bács-Kiskun megyei község határában az elmúlt év nyarán feltárt honfoglaláskori temető páratlanul gazdag leleteinek legjava látható. Az érdeklődők képet kaphatnak a honfoglalás korában élt emberek kinézetéről is, a sírokban talált koponyák alapján ugyanis – számítógépes eljárással – rekonstruálták, majd gipszből megformálták egy férfi és egy nő arcának, alakjának szinte élethű mását – mondta Romsics Imre, a múzeum igazgatója az MTI-nek.
A 22 sírból álló X. századi temetőre – a Hartáról Nagykékes felé vezető műút mellett – tereprendezés során bukkantak rá. „A hartai határ egyébként nem egy átlagos honfoglaláskori temetőt rejtett, hanem a régió egyik leggazdagabb korabeli síregyüttesét, ami számtalan új eredményt hozott” – közölte az intézmény vezetője.
Két olyan tárgy – egy hajfonatkorongpár és egy kaftánzáró veret – is előkerült, amelyek ebből a korból az egész Kárpát-medencében egyedülállóaknak tekinthetők. Ugyancsak egyedülálló két ezüst ruhaveret, amelyek egyikén egy rozetta, a másikon pedig a rozettát csigavonalban körbezáró koszorú van, azaz két olyan motívum, amely ekkor a Kárpát-medencében ismeretlen volt.
„A sírok egyébként módos családra vagy módos családokra vallanak, akik halottaikat szépmívű arany és ezüst ékszerekkel kivarrt és díszített ruhákban, számos esetben lóval, lószerszámmal temették el” – mondta Romsics. Különösen a női sírokban talált ezüstdíszek utalnak a gazdagságra, s ugyanakkor a X. századi ötvös mesterek magas szintű tudására.
Az érseki városban megnyílt időszaki kiállítást a látogatók egy évig bizonyosan megtekinthetik, de az érdeklődés függvényében nem kizárt, hogy a tervezett időt meghosszabbítják – mondta Romsics Imre.