Amiben a whisky- és a tömegpusztító fegyver gyártása hasonlít…
Alaposan meglepődött a skót partok előtt fekvő Islay sziget viktoriánus időkből származó whiskypárlójának tulajdonosa, amikor kiderült, hogy üzemét az amerikai elhárítás a tömegpusztító fegyverek gyártásával gyanúsítható ipari létesítmények között tartotta nyilván, és folyamatosan figyelte, ráadásul azoknak a web-kameráknak a segítségével, amelyeket a tulaj maga helyezett el a gyárban.
Mark Reynier a szombati The Times beszámolója szerint először akkor fogott gyanút, amikor számítógépére e-mail érkezett, amelynek névtelen feladója felszólította őt, hogy igazítsa már meg az egyik kamerát. A második, hasonló tartalmú üzenetből már kiderült, hogy a feladó az az amerikai kormányhatóság – a US Defence Threat Reduction Agency -, amelynek feladata a tömegpusztító fegyverek felkutatása a világban.
A Bruichladdich faluban működő, 1881-ben alapított whiskygyár tulajdonosa most már magyarázatot követelt, amit – hosszú hallgatás után – a minap meg is kapott: az amerikai kormányügynökség azt közölte vele, hogy több, az övéhez hasonló üzemet is figyelnek, mert a whiskypárlási eljárás nagyon sok hasonlóságot mutat a tömegpusztító fegyverek gyártási módjához.
Reyniert különösen az bosszantja, hogy az amerikaiak éppen azokat az élőképek internetes közvetítésére alkalmas web-kamerákat használták az üzem megfigyelésére, amelyeket ő állított fel a gyárban, azért, hogy a whiskyrajongók élőben kísérhessék figyelemmel kedvenc szeszük gyártási folyamatait. A tulaj a The Timesnak azt mondta: soha nem gondolta volna, hogy a kamerákat olyan célokra fogja valaki használni, mint amilyenre az amerikai Pentagon-ügynökség használta.
Az amerikai kormányszerv szóvivője a vezető londoni napilapnak megerősítette a történteket, mondván: a szeszfőzdék beletartoznak a tömegpusztító fegyverek gyártásának felderítésére hivatott szervezet érdeklődési körébe, jóllehet az Islay szigetihez hasonló gyárak „nem a lista tetején vannak”.
Az Egyesült Államok ugyanis részese a vegyifegyvereket tiltó konvenciónak, és így elkötelezettje az ilyen fegyverek megsemmisítésének. Ebbe beletartozik az olyan kereskedelmi jellegű létesítmények megfigyelése, sőt felkeresése is, amelyek alkalmasak lehetnek ilyen fegyverek gyártására – mondta az amerikai szóvivő.