Felújították a lovasberényi zsidótemetőt
Felújították a 300 éves, műemlék jellegű lovasberényi zsidótemetőt. A sírkertet a munkálatok befejeztével szerdán nyitották meg - tájékoztatta az MTI-t a helyreállítás kezdeményezője.
A két évig tartó munkálatok során kiirtották a temetőt elborító, elvadult bozótost, felállították és restaurálták a ledőlt, megrongálódott héber- és magyar feliratos sírköveket, helyreállították, illetve egyes szakaszokon újra építették a kőkerítést, kaput készíttettek, parkosítottak. Minderre mintegy hatmillió forintot fordítottak – mondta Csíkváry István.
Német testvértelepülés támogatásával
A Lovasberényhez és Németországhoz egyaránt kötődő állatorvos hozzátette: azért szorgalmazta a temető helyreállítását, mert fontosnak tartja az értékek megőrzését szűkebb hazájában. Ismertetése szerint a munkálatok a Fejér megyei község németországi partnertelepülésén, Sehndében három éve alakult Támogató Egyesület a Lovasberényi Zsidó Temetőért Alapítvány, s a 2001-ben Magyarországon bejegyzett a Lovasberényi Izraelita Temetőért Alapítvány támogatásával kezdődtek meg.
Felkarolta és anyagilag is támogatta az ügyet a Mazsihisz, valamint a lovasberényi mezőgazdasági szövetkezet és az önkormányzat is – mondta Csíkváry István.
A falu zsidósága egytől-egyig a holokauszt áldozata lett
Lovasberényben a Rákóczi szabadságharcot követően fogadta be Anselm Fleischmann birodalmi báró a Morvaországból és kisebb részben Felvidékről menekülő izraelita iparosokat és kereskedőket. A XVIII. század derekán 19 család élt a hitközségben, az 1830-as években pedig már a falu lakosságának egyharmada izraelita volt. A II. világháború elején 20 zsidó család lakott a helységben, valamennyien a holokauszt áldozatai lettek. Jelenleg nincs izraelita vallású lakója a községnek.