Idősek világnapja – hogyan élnek a magyar nyugdíjasok?
Pénzkeresettel egyre kevesebb, szabadidős tevékenységgel egyre több időt töltenek Magyarországon a 60 évesnél idősebbek - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) összeállításából, melyet szerdán az idősek világnapja alkalmából juttatott el az MTI-hez.
Napi két óra pénzkereset
2003 januárjában a hazánkban élő mintegy 3 millió nyugdíjas megélhetését alapvetően befolyásoló „nyugdíjas árindex” 0, 8 százalékkal kedvezőbben alakult az átlagos fogyasztói árindexnél – olvasható a dokumentumban. A KSH egy korábbi felmérése szerint azok az idősek, akiknek magas az iskolai végzettsége, lényegesen jobb körülmények között élnek.
A felmérés kiemeli: a 70 évnél idősebbek 14, 7 százaléka nehezen mozog, ezért gondot okoz nekik lakásuk elhagyása. Az idős korosztály tagjai a közvetlenül a rendszerváltás előtt mért 174 perc helyett csak 112 percet fordíthatnak naponta keresőtevékenységre – derül ki a KSH 1999-2000 folyamán lebonyolított időmérleg-felvételéből.
Nőtt a tévézésre fordított idő
A háztartás és a család ellátásával kapcsolatos munkának szentelt idő alig változott, míg a szabadidős tevékenységgel és tévénézéssel töltött idő jelentősen meghosszabbodott. Világszerte minden évben október 1-jén emlékeznek meg az idősekről, amióta az ENSZ-közgyűlés 1990-ben e napot az idősek világnapjává nyilvánította. Jelenleg a világ lakosságának mintegy tizede idősebb 60 évnél, de az ENSZ tavalyi előrejelzése szerint 2050-re ez az arány a kétszeresére nőhet.
Az Európai Unió statisztikai hivatala a közösség több mint 377 millió fős népességének 16, 7 százalékát, mintegy 63 millió embert tekint időskorúnak, a korhatárt 65 évben állapítva meg. Magyarországon – a 2001-es népszámlálás adatai szerint – ez az arány 5 százalékról csaknem 21 százalékra nőtt az elmúlt 130 évben – állapítja meg a KSH. Szakértők szerint a következő évtizedek legnagyobb demográfiai problémája az elöregedés soha nem tapasztalt mértékű felgyorsulása lesz.