Mit tud Ön a höveji himző hagyományokról?
Csipkemúzeum nyílt szombaton a Győr-Moson-Sopron megyei Hövej községben.
Az állandó kiállítás áttekintést ad a höveji hímző hagyományokról. A tárlat hímzett fejkendőket, keresztelőkendőket, terítőket, függönyöket vonultat fel, a bemutató legrégibb darabja az 1930-as évekből való „verbunkos kötény”, amelyet fehér hímzés díszít.
A fehér hímzés a höveji kézművesség sajátossága, a rábaközi kisfaluban leggyakrabban fehér kelmére fehér fonallal hímezték a növény- és virágmotívumokat – nyilatkozta az MTI érdeklődésére Csiszár Attila néprajzkutató.
A höveji hímzés kezdetei az 1800-as évek második felére tehetők. A későbbiekben a megrendelők ízlésvilága színesebbé tette a höveji hímzést: a kapuvári gazdamenyecskék és a soproni polgárcsaládok kívánságára piros és kék kelmére is rádolgozták a különleges mintakincset. Az állandó kiállítás a felújított művelődési házban kapott helyet. A közösségi létesítményt hétmillió forintból renoválták az idén.
Az összeg tíz százalékát saját forrásból biztosította a kistelepülés, döntő hányadát viszont a Nyugat-dunántúli Regionális Területfejlesztési Tanács pályázatán nyerte el – mondta Horváth Istvánné, a falu polgármestere.