A világ hatoda nyomornegyedekben él
Egy friss ENSZ-kutatás szerint a Föld lakosságának egyhatoda, mintegy egymilliárd ember nyomornegyedekben, azaz szlömökben (slum-okban) él.
A tanulmány szerint – amelyet a BBC idéz –, ha nem történik valamilyen változás, ez a szám megtöbbszöröződhet a következő 30 éven belül. Az ENSZ úgy véli, hogy 2050-ben 3, 5 milliárdra növekedhet a nyomornegyedekben lakók száma, ami az akkori teljes városi népesség hatmilliárdos létszámához képest megdöbbentően magas arányt képvisel majd. A nemzetközi szervezet véleménye szerint a nyomornegyedek fennmaradása „szégyen az emberiség számára”.
A szakosított ENSZ-program, a Habitat most készítette el legújabb felmérését a témáról, amelyet 37 országban végzett elemzések és kutatások támasztanak alá. A beszámolót október hatodikán, a World Habitat Day, vagyis a „Lakhatási Világnap” alkalmából tették közzé: „A szlömök kihívása: Globális beszámoló az emberi településekről, 2003” címmel.
A tanulmány szerint 2001-ben 924 millió ember, vagyis a Föld városi lakosságának 31, 6 százaléka élt szlömökben. Az érintettek zöme a fejlődő országokban lakott ilyen nyomorúságos helyen. A tanulmány azt állítja, hogy a szegénynegyedekben élők száma minden bizonnyal emelkedett a kilencvenes években. A jelenlegi adatok azt mutatják, hogy Európában a nyomornegyedek lakossága mindössze 6, 2 százalékot tesz ki a városi népesség körében. Fekete-Afrikában ugyanakkor ez az arány meghaladja a hetven százalékot, egészen pontosan 71, 9 százalékot tesz ki.
Ugyanakkor változott a szlömösödéssel kapcsolatos politika is: manapság már nem hanyagolják el a kormányok ezt a problémát, igyekeznek az önsegélyezés taktikájával beavatkozni. Olyan programokat indítanak, amelyek nem a szegények áttelepítését, hanem a szegénység felszámolását eredményezik.
A témáról bővebben olvasható az ENSZ Habitat nevű szervezetének honlapján, a http://www.unhabitat.org/ url-címen, illetve a honlapnak a tanulmányt ismertető összefoglalójában.