Hódit a „minél gyorsabban élni trend”
Társadalmunk egyre gyorsabb lesz. Mindenütt azzal próbálkoznak, hogy időt nyerjenek. Az emberek rövidebb ideig alszanak, gyorsabban esznek. Még a tusolást is sietősebben végzik.
Az 1980 után születettek nemzedéke már megszokta, hogy egyidejűleg több dolgot is csinál – állapította meg a hamburgi társadalomtudományi intézet. E jelenség leírására a multitasking kifejezést a számítógépes technika szótárából kölcsönözték.
Hasonló eredményre jutott a Kelkheim-Kasseli jövőkutató intézet is: aki időt akar megtakarítani, az a metróhoz vezető úton issza meg reggeli kávéját, híreket a fitnessteremben hallgat és tévézés közben telefonál.
A „gyorsabban élni-trend” éllovasai leginkább az Egyesült Államok és Japán. A menés közben evők számára ezekben az országokban joghurt helyett go-gurtot (go angolul: menni), zöldséget tubusban, vizet pedig zselé formájában árusítanak. De Németországban is átalakulóban vannak a szokások. A legújabb felmérések szerint a németek egynegyede már nem odahaza reggelizik – a középosztályhoz tartozók autóinak ajtóiban kávéval teli termoszok sorakoznak.
Az új életstílus célszerűségét azonban sokan vitatják, különösen a munka világában. Amerikai kutatók arra figyelmeztetnek, hogy új betegség van kialakulóban: az odafigyelés hiánya. Állítólag a rövid távú emlékezet kihagyásának veszélye is fenyeget.
Egy reprezentatív németországi felmérés szerint inkább nők, mint férfiak képesek egyidejűleg több dolgot is csinálni. A férfiak 66 százaléka – saját bevallása szerint – egyszerre csak egy dologgal foglalkozik. Ezzel szemben a megkérdezett nőknek mintegy fele állította, hogy egyidejűleg több dolgot csinál – jelentette a dp