Iráni emberjogi aktivistanő kapta az idei Nobel-békedíjat
Sirin Ebadi iráni jogász, emberi jogokért küzdő aktivista kapta idén a Nobel-békedíjat - jelentette be pénteken Oslóban a norvég Nobel-bizottság
Az 1947-ben születetett Sirin Ebadi jogi diplomáját a teheráni egyetemen szerezte. Ő volt Irán első női bírája, 1975-79 között a teheráni városi bíróság elnökeként szolgált. Az 1979-es iszlám forradalom után a rezsim lemondásra kényszeríttette. Jelenleg ügyvédként dolgozik és a teheráni egyetemen tanít.
A bizottság indoklása szerint a nők, a gyermekek és a menekültek jogaiért folytatott harcáért kapta a elismerést. Ebadi az iszlám reform képviselője, aki egy, az emberi jogokkal, a demokráciával, a törvény előtti egyenlőséggel, a szólásszabdsággal és a vallási szabadságjogokkal összhangban álló, ezeket elismerő iszlám vallásért küzd.
Számos tudományos írást publikált e témában, könyvei közül többet angolra is lefordítottak. Több politikailag kényes ügy sértettjeit, áldozatait képviselte, őt magát is többször bebörtönözték.
Az 56 éves Ebadi 165 jelölt közül nyerte el a Nobel-békedíjat, megelőzve a sokkal esélyesebbnek tartott II. János Pál pápát és Václav Havel volt cseh elnököt. Ő a tizenegyedik nő, aki a díj 1901-es alapítása óta elnyerte a békedíjat.
A kitüntetés hírét Sirin Ebadi elképedéssel fogadta, s az AFP-nek nyilatkozva kijelentette: a Nobel-díj mindazokat az irániakat illeti, akik a demokráciáért harcolnak. A 1, 32 millió dollár értékű díjat december 10-én adják át a norvég fővárosban.
A Nobel-békedíjat nem a svéd, hanem a norvég Nobel-bizottság ítéli oda. A többi díjjal ellentétesen nyilvánosan lehet jelöléseket tenni a győztes személyére.