Amerikában új rasszista társasjáték borzolja a kedélyeket
Amerikában új társasjáték borzolja a kedélyeket, a Ghettopoly, amely az ismert Monopoly mintáját követi, de logóján a cilinderes, sétapálcás, csokornyakkendős üzletember helyett aranyláncos, napszemüveges fekete férfi látható, kezében géppisztollyal és egy üveg sörrel.
A játékosok a késedelmes adóst kéztöréssel nógató uzsorás 200 dollárjával indulnak, és nem házakat, szállodákat építenek, hanem szintetikus kokaint előállító és árusító cracktanyákra tesznek szert, orrgazdaként lopott szajréval kereskednek, és igyekeznek elkerülni, hogy autós rablás áldozatává essenek.
A selyemfiút, marihuana levelet, kosárlabdát vagy Uzi géppisztolyt ábrázoló figurák a pályán olyan kockákra lépnek, mint például az olcsó trükkök sikátora, Tyron fegyverboltja, zálogház, peepshow, Ling Ling masszázsszalonja, Bronx, Harlem, s (egy-egy betűváltozással) Martin Luthor King bulvár, Malcum X sugárút. A szerencsekártyák egyike így szól: „Az egész környéket crackfüggővé tetted, markolj fel ötven dollárt minden játékostól”. A másik szövege: „Nincs nálad elég lé, ezért úgy döntesz, kirámolsz egy bankot. Kapsz 75 dollárt”.
Vicces vagy mélyíti a sztereotípiákat?
A Ghettopolyra azután figyeltek fel, hogy az Urban Outfitters országos hálózat nemrég terjeszteni kezdte. Kweisi Mfume, az amerikai feketék legrégibb érdekszervezetének (NAACP) az elnöke bigott rasszista terméknek nevezte a társasjátékot. Az NAACP aktivistái és egyetemisták Philadephiában kivonultak egy üzlethez, hogy megakadályozzák az árusítást, de a készlet addigra már elkelt.
David Chang, az alkotó szerint a Ghettopoly paródia, a sztereotípiák nevetésre ingerelnek, és a játékban más etnikumok is kliséfigurákkal szerepelnek, ilyen Weinstein, a zsidó ékszerárus, vagy a kutyahúst áruló kínai utcai kifőzdés és tervezi a játék fehér tahó változatát is.
A rap énekesek felelőssége
A 28 éves férfi Tajvanon született, nyolc évesen került Amerikába, anyjának étterme van Pennsylvaniában. A Ghettopolyt mindenesetre a kínai amerikaiak szervezete sem találta politikailag korrektnek. A Hasbro, a Monopoly gyártója a hasonlóság miatt perrel fenyegetőzve az eladások leállítására szólította fel David Changot, akinél interneten továbbra is megrendelhető a társasjáték 29.95 dollárért.
Több afro-amerikai vezető úgy ítélte meg, hogy Chang nem parodizálja, hanem igenis kriminalizálja a gettó lakóit. Más fekete kritikusok szerint nem lehet Changot úgy elmarasztalni, hogy ne szóljanak egyes, az erőszakot, a gettó kultúrát dicsőítő fekete rap énekesek, valamint a lemezgyárak, tv-állomások felelősségéről. Nem lehet felháborodni a Ghettopolyn, ugyanakkor isteníteni a sztereotípiák terjesztésével meggazdagodott rap sztárokat. Chang, aki gettót belülről még nem látott, úgy nyilatkozott, hogy rap énekesek klipjeit nézve merült fel benne a játék ötlete.