1956. október 23. egy fiatal francia fotós szemével
Az 1956-os forradalomról és szabadságharcról, "az egyetlen Magyarországhoz köthető XX. századi világtörténelmi eseményről" tudósító Jean-Pierre Pedrazzini nevét megőrizte a közemlékezet - mondta Rainer M. János történész a Paris Match című lap egykori tudósítójának képeit bemutató, Szovjetunió - Budapest 1956. című kiállítás sajtótájékoztatóján hétfőn a Magyar Nemzeti Múzeumban.
A világtól elzárt forradalomról a korszak legmodernebbnek számító technikájával, a helyszíni fotókkal beszámoló fiatalembert megérintették az események.
Jean Pierre Pedrazzini, a Budapesten halálos sebet kapott fotóriporter unokaöccse elmondta, a Pedrazzini-család alapítványt kíván létrehozni, amely egyebek mellett bátorságukért díjazná az újságírókat, hiszen napjainkban is számosan vesztik életüket munkavégzés közben.
1956: Szovjetunió-Magyarország
Jean-Pierre Pedrazzini 1927 januárjában született Párizsban francia-svájci családban. Huszonegy éves korában kezdett el az egyik legismertebb képes hetilapnál, a Paris Match-nál dolgozni. Rövidesen az újság egyik vezető fotóriportere lett, olyan világeseményekről tudósított, mint például II. Erzsébet angol királynő koronázása. Megadatott számára az a ritka lehetőség 1956 nyarán, hogy nyugati újságíróként körutazást tehetett a Szovjetunióban.
Októberben a magyar forradalom hírére érkezett Magyarországra, október 28-án a sortűz áldozatainak temetését fényképezte Mosonmagyaróváron, majd onnan utazott a fővárosba. Két nappal később már a Köztársaság téren, az események sűrűjében dolgozott, itt érte Pedrazzinit golyósorozat.
A Péterffy Sándor utcai kórházba szállították, ahol megoperálták. Sebészorvos sógora is Magyarországra sietett, de ő sem tudott segíteni rajta. Kérésére november 3-án repülőgéppel Párizsba szállították. Négy nappal később, november 7-én, 29 éves korában halt meg.
Fotók és személyes tárgyak
Jean-Pierre Pedrazzinit a svájci Locarnóban, a családi sírboltban temették el. Halála után a francia kormány a Becsületrenddel tüntette ki. Budapesten emléktáblát helyeztek el 1990-ben a Köztársaság tér 25. számú ház falán, amely előtt a halálos sebet kapta. A kiállítást kedden nyitják meg ünnepélyes keretek között.
A nagyközönség szerdától láthatja a magyar forradalomról és szabadságharcról hírt adó Pedrazzini-képeket, és először tekinthetők meg nyilvánosan a Szovjetunióban készített fotói. Néhány személyes tárgyát is kiállítják, köztük a Nikon típusú fényképezőgépét, illetve a papírvágó kését, amelyet kabalaként mindig magánál tartott.
A 2004. január 4-ig látogatható kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum, az ’56-os Intézet Közalapítvány, a budapesti Francia Intézet, a svájci nagykövetség, valamint a Paris Match együttműködésében jött létre.