A Rákócziak dicső kora
A Rákócziak dicső kora című új állandó történeti kiállítást - jelentős hazai és külföldi érdeklődés közepette - szombaton nyitotta meg Hiller István kulturális miniszter a sárospataki Rákóczi Múzeum felújított Palota-szárnyában.
A Rákóczi szabadságharc 300. évfordulójára megújult kiállítótér mintegy 800 műtárgyat mutat be. Hiller István egy újraöntött Rákóczi korabeli ágyú eldördülése után arról szólt: ez emlékeztethet bennünket a múltra, Magyarország, benne Sárospatak jelentős európai történelmi szerepvállalására, I. Rákóczi Györgyre és feleségére, Lórántffy Zsuzsannára, aki ezt a híres várat „behozta a Rákóczi örökségbe”, emlékeztethet a Rákóczi-családra, a forradalom vezérlő fejedelmére, II. Rákóczi Ferencre.
A felújított Palota-szárny termeiben 855 négyzetméteren berendezett kiállítást Jósvainé Dankó Katalin, az 1950-ben alapított vármúzeum igazgatója mutatta be a nagyközönségnek. Mint elmondta, a mostani felújítással a vár 1997 óta tartó műemléki rekonstrukciójának legjelentősebb szakasza is lezárult.
A kiállítás nem csak II. Rákóczi Ferencről és az általa vezetett szabadságharcról szól, hanem a magyar történelemben jelentős szerepet játszott Rákóczi-családról is tudományos értékű áttekintést ad – mondta az igazgató. A tárlat felvillantja Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmének azon szakaszát is, amely országos, sőt nemzetközi hírűvé tette e vidéket és Patakot.
Magyarország egyik legértékesebb késő reneszánsz műemlékegyüttesének rekontrukciójára, a legjelentősebb Rákóczi-kultuszhely kiállítótereinek „látogatóbarát” kialakítására összesen 900 millió forintot költött a kulturális minisztérium – közölte a tárca sajtóirodája az MTI-vel.