A skandináv országok alkoholproblémái
Egyre jobban szorul a hurok Svédország körül - legalábbis ami az alkoholok árát illeti. Ez az ország az alkoholfogyasztás visszaszorításának élharcosa a skandináv térségben, ám az áruk szabad mozgásának követelménye miatt már 1995-ben, európai uniós csatlakozásának idején kénytelen volt engedményeket tenni - s most újabb "rossz példákkal" kell szembesülnie.
A svédek alapvetően az italok árának magasan tartásával igyekeznek gátat vetni a túlzott alkoholfogyasztásnak: ezen termékek árusítása állami monopólium, s ha valaki bort, sört vagy whiskyt akar venni, még ma is jóval többet kell, hogy fizessen, mint az Európai Unió többi államában.
Csakhogy az északi államok „egységfrontja” mostanra megbomlott: Dánia, amely korábban a svédekhez (és a finnekhez) hasonlóan, magasan szabta meg az árakat, október elsejei hatállyal kénytelen volt 47 százalékkal csökkenteni az alkohol adótartamát. Az ok egyszerű: a dánoknak elegük volt a magas árakból, s inkább a szomszédos Németországból szerezték be italszükségletüket.
A koppenhágai kormány most megpróbálja visszaszorítani az italimportot, így azután egy üveg whiskyért, amely korábban 130 dán koronába került, most már csak 90 koronát kérnek az üzletekben.
Bevásárló turizmus
Ezt persze a Svédország déli részén, Dániához viszonylag közel élők is észrevették: ahogy korábban a dánok jártak át Németországba, most ők járnak át Dániába. Beszerzéseiket megkönnyíti, hogy 2000-ben a svéd kormány – Brüsszel nyomására – kénytelen volt belemenni a bor, a sör és a tömény szeszes italok importkvótáinak emelésébe, s 2004 január elsejétől a behozható mennyiség tovább emelkedik: 10 liter tömény szesz, 90 liter bor és 110 liter sör személyenként..
A baj nem jár egyedül: a svéd példát követő Finnországot is az olcsó alkohol beáramlása fenyegeti. Persze nem a számukra távoli Dániából, hanem Észtországból, amelyet csak egy viszonylag keskeny tengerrész választ el a finn kikötőktől. Az észtek pedig minden konkurenciát legyőző, az északi népek szempontjából fantasztikusan alacsony árakat kínálnak: nem véletlen, hogy minden hét végén finnekkel telnek meg az alkoholt árusító észt boltok.
A norvégok még magasan tartják áraikat
Így aztán a finn alkoholgyártók lobbijának engedve, s persze a feketepiac letörésén ügyködve a helsinki kormány is kénytelen volt beadni derekát: már bejelentették, hogy 2004 március 1-jétől 33-44 százalékkal csökkentik az alkoholt sújtó adókat.
Ezek után Svédország az Európai Unión belül egyedül maradt magas árszínvonalával, s lakosai legfeljebb csak azzal vigasztalódhatnak, hogy a norvégoknál (akik nem tagjai az EU-nak) még a svéd szintet is meghaladja a sör és a whisky ára.