80 éve alakult meg a világi török állam

Az 1923-as év fordulópontot jelentett Törökország történetében. Az egykori világbirodalom felbomlása után, a Párizs környéki békék által korábbi határaitól messze visszaszorított ország új államszerkezetet vett fel, Kemál Atatürk vezetésével.
Az előzményekhez hozzátartozik, hogy 1922-ben lemondatták VI. Mohamed szultánt, közben zajlott a Görögországgal kibontakozott háború is. (Törökország nem fogadta el a sevres-i békét, amely a magyar Trianonhoz hasonlóan csonkította meg az első világháború másik vesztesét. A kibontakozott többfrontos háborúban végül a törökök győztek, és számos területet erővel szereztek vissza.)
![]() |
|
A nők jogai
Ezzel egyidejűleg a külháborúban és a belső pártküzdelmekben is győztes ifjú török mozgalom Musztafa Kemál pasa, (akinek később hálából a török nemzetgyűlés az Atatürk, azaz a Törökök Atyja nevet adta) vezetésével a szultáni irányítás alatt álló vallási állam helyett szekularizálni akarta az országot. 1923 márciusában Kemál pasa először ejtett szót Konya városában elmondott beszédében arról, hogy a nőknek is vannak például jogai…
1923. augusztus negyedikén Rauf bej lemondott a miniszterelnökségről. Augusztus 13-án pedig Kemált megválasztották a Török Nagy Nemzetgyűlés elnökévé (másodszorra). Másnap Fethi bej alakított új kormányt.
1923 szeptemberében a török hadsereg több várost és szigetet foglalt el a görögöktől. Október másodikán az antant utolsó katonai egységei is elhagyták Isztambult. Ezután eltörölték az itt működő cenzúrahivatalt, október 6-án pedig a török csapatok bevonultak az egykori fővárosba. Október 13-án megszületett a törvény, amely szerint Törökország fővárosa ezentúl Ankara lesz. Két hét múlva azonban Fethi bej kabinetje lemondott.
A köztársaság kikiáltása
1923. október 29-én, tehát éppen nyolcvan évvel ezelőtt proklamálták a Török Köztársaság megalapítását. Gazi Mustafa Kemal Pasát, azaz a későbbi Kemál Atatürköt titkos szavazással, egyhangúlag választották meg az új köztársaság elnökévé. Másnap, október 30-án megalakult az első kormány, Ismet (Inönü) pasa vezetésével. November elsején Fethi bejt nemzetgyűlési elnökké választották.
Érdekesség, hogy kikkel kötötte meg az új török állam az első barátsági szerződéseit: a sorban az első Albánia volt, 1923. december 10-én, de öt nap múlva már Magyarország volt a második, amelyik sietett barátságáról tanúbizonyságot tenni az új, világi irányítású ország számára.
Az újonnan alakuló állam kapcsán nem véletlenül hangsúlyozzák a történészek a világi jelleget: Kemál pasa felismerte a modernizáció szükségességét, így európai mintára szervezte meg a köztársaságot. Az arab helyett például bevezették a latin betűs írást, kötelezővé tették az állami esküvőt, a hagyományos ortodox viselet helyett az európai öltözködést és hajviseletet ösztönözték, és elválasztották egymástól az államot és a vallást.