Megvan a Székesfehérvárnál 1945 tavaszán lelőtt német vadászgép
Megtalálták Székesfehérvárnál azt az 1945 tavaszán lelőtt német vadászgépet, amelynek pilótáját a testvére keresteti - közölte kedden az MTI-vel telefonon Bruckner János, a lellei búvárkör vezetője.
„Székesfehérvártól mintegy tíz kilométerre, mocsaras, belvizes, lápos területen megtaláltuk a keresett Messerschmitt 109-es, együléses vadászgép roncsait. Miután ugyanabban az időben két német gépet is lelőttek a környéken, most a szemtanúk útmutatása alapján jutottunk el ahhoz a géphez, amelyet kerestünk: előbb a gép típusát, most pedig a repülőgép számát is azonosítani tudtuk” – mondta el a Balaton-melléken lezuhant repülőgépek roncsai kiemelésének szakértője.
„A lelőtt német gép pilótájának, Wilhelm Walznak a testvére, Helmut Walz február 22-én jön Magyarországra. Addig szeretném megszerezni az engedélyeket, előkészíteni a Messerschmitt kiemelését, az esetleg előkerülő emberi maradványok azonosítását. És elő kell teremteni a munka elvégzéséhez szükséges pénzt is, meg kell találni a támogatókat, ami nem lesz könnyű” – fogalmazott a roncskutató szakember, aki megjegyezte: sem a magyar, sem a német állam nem siet a segítségükre.
A lelőtt gép különböző darabjait már a világháború után megtalálták a helybeliek. A kutatók az 1945. március 17-i, Székesfehérvár fölötti német-szovjet légi csata szemtanúinak útbaigazítása alapján jutottak el a gépet rejtő területre, és azonosíthatták a roncsot a keresett német vadászgéppel.
Mint Bruckner János elmondta, az 1945-ös légi csata szemtanúinak emlékezete szerint négy vadászgép kísérte a német bombázókat, s a rájuk támadó szovjet gépekkel vívott csatában lőtték le a most megtalált Messerschmittet. „Látták az emberek, hogy ég az eltalált és zuhanó gép, de nem látták kiugrani a pilótát. Így minden valószínűség szerint a roncsok rejtik a német repülős maradványait” – magyarázta a búvár.
Egy karlsruhei férfi, Klaus Edelmann kereste meg nemrégiben a Magyar Távirati Irodát, hogy ismerőse eltűnt testvérének a megtalálásához kérjen segítséget, miután a német sajtó tudósított a balatoni repülőroncs-kutatásról.
A levél nyomán lépett kapcsolatba a balatonlellei búvárkör vezetője a 81 éves, testvérét kerestető férfival, aki korábban megtalálta a lelőtt pilóta nevét a budaörsi és a székesfehérvári temető emléktábláján, de nem nyugodott bele abba az 1945. áprilisi hivatalos értesítésbe, hogy a testvérét eltűntnek nyilvánították. „Ha sikerül a tél végén kiemelni a földből a Messerschmittet, valószínűleg véglegesen tisztázódhat a lelőtt pilóta sorsa” – közölte Bruckner János.