A Csokonai-emlékév programjai
Csokonai Vitéz Mihály születésének 230. évfordulójára több mint egy éven át tartó programsorozattal készül szülővárosa, Debrecen: a költő születésnapján, november 17-én kezdődő megemlékezések 2005-ben érnek véget - mondta Turi Gábor alpolgármester szerdán, az eseményeket ismertető sajtótájékoztatón.
A város a jövő évben 2, 5 millió forintot fordít az emlékév programjaira, a méltó ünneplésre – közölte az alpolgármester. Az önkormányzat mellett a költő nevét viselő városi intézmények, így a színház, a gimnázium, a könyvkiadó és a pedagógiai szolgáltató intézet is készül az évfordulóra.
A Csokonai Színházban november 17-én irodalmi estet rendeznek a szerző műveiből, s ugyancsak aznap megkoszorúzzák a Csokonai- emlékművet. A Csokonai Gimnázium vers- és novellapályázatot, a pedagógiai szolgáltató intézet országos versmondó és esszéíró versenyt hirdet. A Csokonai Kiadó Szilágyi Imre grafikusművész rajzaival illusztrált irodalmi album megjelentetését tervezi.
Mint az alpolgármester elmondta, rövidesen megkezdi munkáját az a héttagú kuratórium, amely a Csokonai-év további programjait dolgozza ki. A kuratórium dönt majd a Csokonai-síremlék áthelyezéséről. A református egyház azt javasolta, hogy a jelenlegi, a városközponttól távol eső helyéről, ahol valaha temető volt, helyezzék át a síremléket a református Nagytemplom mögötti Emlékkertbe. A javaslat nagy visszhangot, tiltakozó reakciókat is kiváltott – mondta Turi Gábor.
A Csokonai-síremlék köztemetőbe történő áttelepítésére 1952-ben már történt kísérlet. Azt Juhász Géza irodalomtörténész kezdeményezte, továbbá a síremlék feltárásával is megpróbálkoztak. Az alpolgármester – dokumentumok alapján – arról számolt be, hogy ekkor koporsót nem találtak, csupán csontokat és két koponyát, ami azt jelzi, hogy a költő mellett családtagokat is temethettek ide.
Turi Gábor elmondta, hogy korábban a debreceni köztemetőben egy panteon létrehozása is szóba került, ahol a város jeles személyiségeinek földi maradványait helyeznék el. Az alpolgármester úgy vélekedett, hogy a Csokonai-síremlék a jelenlegi helyén túlságosan kiesik a turistaforgalomból, ezért oda csak nagyon kevesen zarándokolnak el.