Kiállítás a magyarországi színes fényképezés történetéről
A magyarországi színes fényképezés történetének megismeréséhez szolgál érdekes dokumentumokkal a Színes magyar címmel, a budapesti Néprajzi Múzeumban szerdán nyílt kiállítás.
A kutatás a kaland eredményeként a mélyből, mintegy Atlantiszként felbukkant képek, elkezdtek önmaguknál többet jelenteni, egy új világot kitárni a néző előtt – mondta Enyedi Ildikó filmrendező megnyitójában. A falakon nem képeket látok, hanem embereket, akik szeretnének valamit elmesélni ismeretlen, titokzatos múltunkról. A fotók sora nem csak egy új múltat, hanem egy új jelent is ad – fogalmazott a filmrendező.
A mintegy 300 képet tartalmazó összeállításban helyet kaptak színezett képek, illetve a színes nyersanyag megjelenése után készült fotók, amelyek az 1930-as évek második felétől az 1956-os forradalomig terjedő időszak eseményeit örökítik meg.
A felvételek olyan időszakban készültek, amikor Magyarországon keveseknek adatott meg a luxuscikknek számító színes nyersanyag megvásárlása, illetve keveset is forgalmaztak.
A kiállítás rendezői az anyag válogatásakor nem tettek különbséget a profik és az amatőrök készítette képek között. Szerepelnek közismert alkotók munkái, ugyanakkor az fotók többségét a nagyközönség előtt ismeretlen szerzők készítették.
Láthatók közgyűjteményekből – például a Magyar Nemzeti Múzeumból, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteményéből és a Hadtörténeti Múzeumból -, valamint magángyűjteményekből kölcsönzött képek, és családi örökségként megőrzött, első alkalommal közszemlére bocsátott felvételek. A rendezők országjárás, szeretteink, a történelem sodrában, hétköznap-ünnepnap témakörökbe csoportosították a látnivalókat.
Az alkalomra látott napvilágot a Színes Magyarország – a kezdetektől 1956-ig című album a Magyar Hivatalos Közlönykiadó Kft. gondozásában. Varga J. János főszerkesztő és Kincses Károly fotómuzeológus Az ismeretlen fotográfus emlékének ajánlással látta el a kötetet. A kiállításhoz vasárnapi matinék sora is kapcsolódik.
Elsőként Fogarasi Klára etnográfus fotótörténész Színes néprajzi életképek címmel tart előadást november 2-án. Két héttel később Ármádia – fotográfia címmel a Hadtörténeti Múzeum fotógyűjteményéről tart ismertetőt a tár kurátora, Kalavszky Györgyi történész.
November 30-án Az ötlettől a megvalósulásig és ami kimaradt címmel rendeznek beszélgetést a kiállításról és a katalógusról az intézményben. A Színes magyar című fotókiállítás 2004. március 1-ig tekinthető meg a Néprajzi Múzeumban.