Ausztria és náci bűnösei
A náci bűnökért elítéltek közül már csak tizenhárman ültek börtönben Ausztriában, amikor a szövetséges hatalmak megszálló csapatai 1955-ben kivonultak az országból - állítja egy osztrák újságíró, akinek a témáról írt könyvét csütörtöki számában mutatta be a bécsi Die Presse című napilap.
Hellmut Butterweck 363 oldalas könyvet írt „Elítéltek és kegyelemben részesítettek – Ausztria és náci bűnösei” címmel, amelyhez az egykori periratokon kívül a korabeli sajtó írásait is forrásként használta. A szerzõ összesítései szerint 1945 és 1955 között Ausztriában több mint 23 ezer per folyt le náci bűnösök ellen, akik közül 13 564-et marasztaltak el.
A népbíróságok 43 bűnöst halálra ítéltek, 30-at életfogytig tartó szabadságvesztéssel sújtottak, 650 vádlott 5-tõl 20 évig terjedõ börtönt kapott; 30 halálos ítéletet végrehajtottak, a többieket különbözõ idõtartamú elzárásra ítélték.
A szerzõ szerint azonban 1955-ig a náci bűnökért elítélt osztrákok csaknem mindegyike visszanyerte a szabadságát. Az újságíró úgy véli, hogy a hatóságok eleinte államtitokként kezelték az amnesztiában részesített náci bűnösök számát, és csak 1951-tõl vált ismertté az.
Ez feszültséghez is vezetett a korabeli sajtó és a politika között, amelyek egyébként akkor már nyugalmat szerettek volna. – Ez érthetõ, miután a két legnagyobb párt már elõtte megosztozott egymással az egykor mintegy 600 ezer fõt számláló NSDAP-tagok (Nemzetiszocialista Német Munkáspárt – a nácik pártja) táborán – fejezõdött be a Die Presse könyvismertetõje. Az új könyv iránti ausztriai érdeklõdést példázza, hogy a könyvbemutatóról beszámolt az osztrák közszolgálati televízió is.