180 éve írta meg Bolyai híres levelét

Száznyolcvan évvel ezelőtt, 1823. november 3-án Bolyai János, a fiatal mérnökkari tiszt édesapjának, Bolyai Farkasnak levelet küldött. Ebben az írásában közölte először gondolatait az eukleidészi geometria megújításáról.
![]() |
|
E levél egy sora (“semmiből egy ujj más világot teremtettem”) az egyetemes magyar tudomány szállóigéje lett. Ebben szerepet játszhatott Babits Mihály 1911-ben, a Nyugat szeptemberi számában megjelent Bolyai című szonettje, melynek mottója ez a sor – minderről Toró Tibor emlékezik meg a Bolyai-levélről írott tanulmányában. Bolyai levelének emlékére Temesváron emlékművet is avattak, éppen tíz évvel ezelőtt, 1993. november 3-án.
Bolyai János 1802-ben született, és viszonylag fiatalon, 1860-ban hunyt el. Az egyik, talán a legnagyobb magyar matematikus pályája azonban sikertelen maradt. Felfedezései elenyésztek, csak halála után ismerték fel valódi jelentőségét, azt, hogy az orosz Lobacsevszkijjel együtt ő is azok között volt, akik megújították a geometriát, és az eukleidészitől eltérő rendszert hoztak létre. (Lobacsevszkij egyébként 1829-30-ban tette közzé eredményeit, Bolyaitól függetlenül.)
Az abszolút geometria korszakalkotó felfedezését közlő Bolyai János-dolgozat, az Appendix 1831-ben jelent meg latin nyelven, atyja, Bolyai Farkas Tentamen című műve függelékeként. Munkáját kortársai nem értették meg, és nem méltányolták.
Bolyai gondolata, „az új más világ” nélkül elképzelhetetlen lenne a legmodernebb kor vívmányainak – a rakétáknak és a műholdaknak – a működése – mindez egyébként már a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Bolyai János Katonai Műszaki Főiskolai Karának honlapján olvasható.