Ma van a magyar tudomány napja – látogasson Ön is ingyen múzeumot!
Díjátadással egybekötött ünnepi ülést tartanak a magyar tudomány napján, hétfőn a Magyar Tudományos Akadémián (MTA). Az ünnep tiszteletére e napon több országos múzeum, köztük a Magyar Nemzeti Múzeum ingyenesen látogatható.
A kormány 1997-ben hozott rendeletet a magyar tudomány napjáról, így tisztelegve Széchenyi István 1825-ös „nevezetes”, a Tudós Társaság megalapítására tett felajánlása előtt. Az ünnep alkalmából immár hetedik alkalommal rendeznek eseménysorozatot Budapesten és az ország több más városában.
Szobrot kapnak világhírű tudósaink
Az ünnepi ülésen Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke, a magyar tudomány napjának fővédnöke tart megnyitó előadást „A szellemi tőke a legfontosabb nyersanyag” címmel. Ezt követően – temetésének napján – a múlt hónapban elhunyt világhírű tudósról, Teller Edéről vetítenek filmet. Magyar Bálint oktatási miniszter a tudomány és az oktatás kapcsolatáról, míg Petz Dénes tanszékvezető egyetemi tanár Neumann János tudományos örökségéről szól majd.
A rendezvényen adják át az Eötvös József Koszorúkat, a Munkácsi Bernát- és a Steindl Imre-díjat, az Arany János Közalapítvány Tudományért-nagydíjait, valamint a Magyar Szabadalmi Hivatal Akadémiai Szabadalmi Nívódíjait.
Az ünnepi ülés után avatja fel Vizi E. Szilveszter a magyar nemzet világhírű tudósainak, alkotóinak emlékművét a Nyugati tér közelében. Kő Pál Munkácsy- és Kossuth-díjas szobrászművész több mint öt méter magas, tíz méter hosszú térplasztikája három év alatt készült el.
Látogasson Ön is múzeumot!
A Magyar Nemzeti Múzeum az ünnep alkalmából hétfőn nyitva tart és kiállításai ingyenesen tekinthetők meg, kedden viszont zárva lesz.
A Néprajzi Múzeum hétfőn egész napos rendezvénnyel várja a látogatókat. A programban rögtönzött kamarakiállítás, diavetítés, tárlatvezetés és kerekasztal-beszélgetés egyaránt szerepel. A fórumon a tudományos képrögzítés, az etnofotó lehetőségeit, szerepét, helyzetét tekintik át a résztvevők.
A Magyar Természettudományi Múzeum „Matató kutató, avagy természettudomány testközelből” címmel tudományos interaktív showműsort rendez. Ennek során az állattár preparátora bemutatja, hogyan kell megtisztítani a denevérkoponyát és őslény-csontok meghatározására is vállalkozhatnak az érdeklődők.