Magtárból újra kastély? – Fertőszéplaki rekonstrukció
Felújítása után a kulturális - és a konferenciaturizmus céljára tartaná legalkalmasabbnak a fertőszéplaki kastélyt, Széchényi Ferenc egykori szülőhelyét Bozsvári István polgármester.
A két szinten mintegy 1400 négyzetméteres épület műemléki feltárása nyomán a Soproni Múzeum szakemberei megállapították, hogy rekonstruálható a 17.-18.századi épület, amelyet a múlt század második felében évtizedeken át magtárnak használtak – mondta az MTI érdeklődésére Bozsvári István.
Jelenleg a keleti és az északi szárny áll , a másik kettőt lebontották. A lebontott kastélyszárnyak megtalált alapfalai azonban támpontot adnak a teljes rekonstrukcióhoz – mutatott rá Nemes András, a múzeum igazgatója.
A muzeológus szólt arról, hogy a belső terek visszaállításához egyebek között a feltárt padlószintek, a kályhahelyek adnak segítséget, mivel a termek, a szobák közötti válaszfalak nagyobb része is megsemmisült. A korabeli ablakméretek és formák is rekonstruálhatók az egykori ablakok kőkereteinek töredékeiből, amelyeket a magtárrá alakításkor a magtárablakok keretezéséhez használtak.
Nemes András kitért arra is, hogy rábukkantak több boltozott üregre, amelyek a helyi legendák szerint alagutak maradványai. Ezzel szemben az a valóság , hogy emésztőgödörként használták valamennyit, a gödrökhöz a földszintről és az emeletről is egy-egy kürtő vezetett – hangoztatta. Az emésztőgödrökből 17.-18. századi edények, habán kerámiák, kályhacsempék kerültek elő.
A kastély egyébként több periódusban épült, kezdetben udvarház volt, amelyet folyamatosan nagyobbítottak, bővítettek – mondta a szakember. A kastély becslések szerint kétmilliárd forintba kerülő felújításához befektetők kellenek – közölte a polgármester. A település vezetője bízik benne, hogy találnak vállalkozót, hiszen a fertőszéplaki kastély környezete, a világörökség részét képező Fertőtáj megannyi lehetőséget kínál azoknak a vendégeknek, akik kulturális turizmus élményét keresik – vélekedett Bozsvári István.
A polgármester kitért arra is, hogy szeretnék emlékszobával megörökíteni Széchenyi István édesapjának, Széchényi Ferencnek az emlékét, aki Fertőszéplakon született, s nevéhez fűződik a Magyar Nemzeti Múzeum megalapítása.