Szakadás az anglikán egyházban?
Gene Robinson lelkész személyében először szenteltek fel homoszexualitását nyíltan vállaló püspököt vasárnap este az amerikai protestáns episzkopális egyházban, ami a szakadás veszélyét idézi elő a világ anglikán közösségében.
Robinsont, az egyesült államokbeli New Hampshire-i egyházi kerület püspökét Frank Griswold, az episzkopális egyházat vezető püspök szentelte fel a New Hampshire-i egyetem jégkorong stadionjában mintegy négyezer ember részvételével tartott ünnepségen. A ceremónia kezdetén az egyház hagyományainak megfelelően a felszentelés ellenzői hangot adhattak tiltakozásuknak, a mintegy tízperces feszült időszak elteltével azonban elhagyták a helyiséget.
Az 56 éves Robinson kétgyermekes apa, aki elvált feleségétől és 13 éve él együtt férfi partnerével. Felszentelésével az amerikai episzkopális egyház vált a világ első nagyobb keresztény felekezetévé, amelynek homoszexualitását nyíltan felvállaló püspöke van. Az új püspök egységre hívta fel egyháza híveit, felszentelése az első értékelések szerint azonban egyházszakadás veszélyét idézi elő. A konzervatív elveket valló egyházi vezetők ugyanis a Bibliával összeegyeztethetetlennek tartják a homoszexualitást.
Az episzkopális egyház 2, 3 millió hívőt számlál az Egyesült Államokban. Az anglikán egyházat és a belőle kinőtt egyházakat összefogó anglikán közösségnek pedig 79 millió tagja van a világon.
Canterbury érseke máris mélységesen sajnálkozik
Mélységes sajnálkozásának adott hangot az anglikán világunió első, homoszexualitását nyíltan vállaló püspökének felszentelése miatt hétfő hajnali nyilatkozatában az angol egyház legfőbb vallási elöljárója.
Williams nyilatkozata szerint Robinson felszentelése jól látható megosztottsághoz fog vezetni az anglikán világunión belül, mert a homoszexuális püspök egyházi tevékenységét nem minden tagegyház fogja elfogadni.
Ez utóbbi megállapítás már azon a példátlan londoni anglikán csúcstalálkozón igazolódott, amelyet Robinson ügyében, a canterburyi érsek kezdeményezésére tartottak október közepén. A kétnapos válságtanácskozásról kiadott, egyhangúlag elfogadott nyilatkozat szerint a világ 79 millió anglikán hívőjét képviselő vallási elöljárók mélységesen sajnálják az amerikai egyház lépését. A két hete megfogalmazott londoni nyilatkozat szerint ha Robinson november 2-ára kitűzött felszentelése valóban végbemegy – ahogy az vasárnap meg is történt -, az olyan kritikus helyzetet idéz elő, amely az anglikán egyházak világegységét sodorja veszélybe.
Rowan Williams nem sokkal a tanácskozás után a londoni rádiónak azt mondta: nem vonható kétségbe, hogy „hatalmas válság érlelődik” az egyházon belüli homoszexualitás ügyében, amely szakadással fenyeget a liberális és a tradicionalista vonulat között.
Elsősorban a nigériai egyház tiltakozik
Az ügy főleg a fejlődő világon belüli anglikán közösségekben okoz felzúdulást. Az Anglián kívüli legnépesebb anglikán felekezet, a 17 millió hívőt számláló nigériai egyház vezetője az októberi londoni egyházi csúcs előtt „az állatoknál is alacsonyabb rendűeknek” minősítette a homoszexuálisokat, és nyíltan kilátásba helyezte, hogy a nigériai közösség leválik a világunióról.
Az egyházon belüli homoszexualitás kérdése már Gene Robinson felszentelése előtt vihart kavart. Az első komoly összeütközést ebben a kérdésben az angliai Reading egyházmegyéjének anglikán püspökjelöltje, Jeffrey John ügye okozta. John nyár elején bejelentett kinevezését a jelölt nyíltan vállalt homoszexualitása miatt konzervatív anglikán vezetők szintén súlyosan bírálták. Jeffrey John azonban, akit októberben kellett volna felszentelni, júliusban maga lépett vissza, közölve: attól tart, hogy felszentelése károsítaná az egyház egységét.