Az emberi jogok sárba tiprása Kínában
Ateista propagandást kell folytatnia a kínai állami rádiónak a kormány utasítására. Kína keleti részén egy mozgó palacsintaárust szándékosan elgázolt egy állami teherautó.
Az állami rádiót ateista propagandára kötelezték
Erről Jang Huj-lin (Yang Huilin) vallástudós számolt be Hongkongban (Xianggang), egy titkos dokumentumra hivatkozva. Az Ucanews ázsiai katolikus hírszolgálat hétfői jelentése szerint a dokumentum az „ortodox marxizmusban való elmélyülésre” buzdítja a párttagokat, ahelyett, hogy „babonás hajlamoknak” engednének. A kommunista kormány Jang szerint az új utasítással be akarja tiltani vallási műsorok sugárzását.
A Kínai Kommunista Párt központi bizottsága az elmúlt években több iránymutatást tett közzé a „vallásszabadsággal való visszaélés” ellen. A pártvezetés ezzel a népköztársaság nyugati részén élő muzulmán népesség zavargásaira válaszolt. A kínai alkotmányban rögzített vallásszabadság – mint hangoztatták – nem jelenti azt, „hogy a vallások azt tehetnek, amit akarnak”.
A kínai vezetés álláspontja szerint szigorúan tilos a vallások beavatkozása szociális és politikai ügyekbe, egyetlen kommunista sem folytathat vallási tevékenységet, hanem azok ellen kell harcolni, akik nem tartják tiszteltben az ateistákat, és vallási elképzeléseit, valamint politikai célkitűzéseit akarják másokra kényszeríteni.
Egy palacsintaárus halálragázolása
Több ezren rohantak meg kormányzati épületeket a Kína keleti részén lévő Santung (Shandong) tartományban amiatt, hogy egy mozgóárust halálra gázolt egy állami gépkocsi.
A múlt heti esetről hétfőn számoltak be emberi jogi szervezetek és szemtanúk. Október 27-én Csucseng (Zhoucheng) város önkormányzatának emberei elkobozták egy mozgó palacsintaárus kordéját. Az árus megpróbált az önkormányzati autó útjába állni, mire a teherkocsi a tömeg szeme láttára halálra gázolta – számolt be az AFP francia hírügynökségnek a hongkongi székhelyű emberi jogi információs központ.
Másnap több ezer ember rohamozta meg a kormányzati irodákat, elsodorva a védelmükre kirendelt mintegy 800 rendőrt – állították szemtanúk. Ez volt a legnagyobb ilyen lázadás az utóbbi években – közölte a központ. A behatolók mintegy húsz kormányzati irodába nyomultak be és a berendezés egy részét is megrongálták. Az emberi jogi szervezet szerint az eseményekkel összefüggésben kétszáz személyt tartóztattak le a hatóságok.