Tisztelgés Teller Ede életműve előtt
Teller Ede, a nemrég elhunyt világhírű atomfizikus életműve előtt tisztelegtek hétfőn a kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban rendezett ünnepélyes megemlékezésen.
A megemlékezés a tudós munkásságának fő színterét jelentő három intézmény, a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium (LLNL), a Hoover Intézet és a Kaliforniai Egyetem közös rendezvénye volt. A Magyar Köztársaság kormányát Medgyessy Péter kormányfő kérésére Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter képviselte.
A fő méltató beszédet George Shultz volt amerikai külügyminiszter mondta el, aki az elhunyt régi barátja, és a Hoover Intézetben egykori kollégája volt. Az amerikai kormányt Kyle McSlarrow energiaügyi miniszterhelyettes képviselte.
Ötszázan búcsúztak az atomtudóstól
Az ünnepség színhelyén katonai tiszteletadás mellett elhelyezték az amerikai és a magyar zászlót és Teller Ede képmását. Jeles szólisták alkalmi triója Ludwig van Beethoven műveiből adott elő részleteket. Teller Ede két versét is felolvasták angol fordításban, az egyiket unokája, a másikat egyik tanítványa. Lynda Seaver, az LLNL sajtófelelőse az MTI-nek elmondta, hogy a rendezvényen mintegy ötszázan vettek részt, tudósok, volt kollégák, barátok. Oroszországból is érkezett résztvevő: Jevgenyij Velkov, a Kurcsatov Intézet igazgatója.
Gyurcsány Ferenc beszédében hangsúlyozta, hogy Teller Ede nem volt a kompromisszumok embere, az igazságtalansággal megalkudni nem tudott. „Ma már megtanultuk tragikus korának fájdalmas leckéjét. Nem fogadhatjuk el az intoleranciát, a szélsőségeket, az antiszemitizmust, és a gyűlölet minden formájával fel kell vennünk a harcot” – mondta.
Emlékeztetett rá, hogy Teller Ede azok ellen küzdött, akik veszélyeztették a szabadságot, le akarták rombolni az ember méltóságát. Nem pusztán tanúja volt korának, hanem keményen küzdött a jogért és az igazságért. A miniszter a XX. század egyik lámpásának nevezte a nagy tudóst, melynek fénye halálával sem hunyt ki, hanem tovább mutatja az utat. Simonyi András washingtoni magyar nagykövet beszédében a tudóssal folytatott beszélgetéseit, személyes élményeit elevenítette fel.
Orbán, Schmidt és Martonyi nem utazott
Gyurcsány Ferenc a megemlékezés előtt átadta az elhunyt hozzátartozóinak Medgyessy Péter miniszterelnöknek, valamint Mádl Ferenc köztársasági elnöknek a családhoz írt levelét. A tudós két felnőtt gyereke, Wendy és Paul visszaszolgáltatták a Corvin-láncot, amellyel 2001-ben, újbóli bevezetése után először Teller Edét tüntették ki. A Corvin-lánc olyan kitüntetés, amely viselőjének halála után visszaszármazik az adományozójára.
Nem utazott el a Livermore-i megemlékezésre Martonyi János volt külügyminiszter, sem Schmidt Mária, a XX. Század Intézet és a Terror Háza igazgatója, noha ők is a meghívottak között voltak. Orbán Viktor, volt miniszterelnök már korábban lemondta részvételét.